Zdaniem szefa Pentagonu, po doświadczeniach z koalicjami na rzecz pozyskania czołgów Leopard i samolotów F-16 dla Ukrainy, należy przejść do kolejnego etapu i stworzyć kolejne koalicje, odpowiedzialne za dostarczenie Ukraińcom zdolności wojskowych w innych obszarach.

W środę, na początku 16. spotkania grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy sekretarz obrony USA Lloyd Austin zaznaczył, że rozmowy mają dotyczyć tego, jak równoważyć pilne wsparcie Ukraińców z zachodnią pomocą w perspektywie długoterminowej. Nawiązując do dotychczasowych formatów tzw. koalicji czołgowej i myśliwców, których członkowie odpowiadali za dostarczenie Ukrainie zachodnich czołgów i samolotów myśliwskich, przedstawił plan, by takim formatem objąć inne kategorie zdolności wojskowo-sprzętowych.

„Kolejnym krokiem naprzód w naszej długoterminowej wizji będzie współpraca z innymi członkami Grupy Kontaktowej, żeby zorganizować coś, co nazywamy „koalicjami zdolności [wojskowych – red.]”. Te koalicje będą odpowiedzialne za koordynowanie wkładów członków [głównej Grupy Kontaktowej – red.] koalicji dla każdego dużego obszaru zdolności” – wyjaśnił Austin.

Szef Pentagonu zaznaczył, że jak dotąd udało się zorganizować koalicje, skupione na czołgach Leopard i szkoleniach na F-16. W jego ocenie, okazały się one bardzo efektywne, choć konieczne było zebranie sprzętu czy zdolności z wielu krajów.

„Prosimy kraje o zorganizowanie koalicji skupionych na szerszych możliwościach, wykraczających poza określone platformy [uzbrojenia-red.]” – powiedział Austin. Podkreślił także potrzebę skoordynowania bieżących inwestycji w siły Ukrainy na przyszłość.

Czytaj także: Belgia przekaże Ukrainie kilka myśliwców F-16, ale za parę lat

Ukrinform / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply