Szef Pentagonu Mark Esper zapowiedział we wtorek, że istnieje “realna szansa” na przeniesienie stacjonującego w Niemczech 2. pułk kawalerii – lub jego części – do Polski.

Słowa szefa Departamentu Obrony USA Marka Espera padły w czasie wtorkowego wystąpienia dla think tanku Atlantic Council. Mówił o wzmacnianiu sojuszy USA w okresie “rywalizacji wielkich mocarstw”. Podkreślił, że istnieje “realna szansa” na przeniesienie stacjonującego w Niemczech 2. pułk kawalerii do Polski – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

“Istnieje obecnie realna szansa, by przyjrzeć się umieszczeniu 2. pułku kawalerii, a przynajmniej jego części, w Polsce, dalej na wschód, co jest tym, czego oni (Polacy) chcą. Myślimy, że to ma sens. Myślę, że wiele państw NATO myśli też, że to by miało sens” – zadeklarował szef Pentagonu.

Podkreślił, że przeniesienie pułku, który stacjonuje aktualnie w niemieckiej Bawarii, byłoby ruchem dodatkowym, ponad ustalone wcześniej wysłanie do Polski dodatkowego tysiąca amerykańskich żołnierzy.

W opinii Espera Porozumienie o Wzmocnionej Współpracy Wojskowej z Polską, które zostało podpisane w sierpniu jest ważne, ponieważ “poprzednie porozumienie było przestarzałe i niewystarczające i nie odnosiło się do spraw budżetowych”.

Szef Pentagonu podkreślił, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, że wycofanie ponad 12 tys. żołnierzy stacjonujących w Niemczech nie jest równoznaczne ze zmniejszeniem poziomu sił USA w Europie. Stanowi ich przesunięcie na wschód.

“To zdrowy rozsądek. Nie trzeba być Napoleonem czy MacArthurem, by spojrzeć na mapę i zdać sobie sprawę, że im dalej na wschód jesteś, tym bardziej możesz uspokoić sojuszników i partnerów na linii frontu, czy to na północnym wschodzie – państwa bałtyckie, na wschód od Niemiec – w Polsce, czy na południowym wschodzie nad Morzem Czarnym, w Bułgarii i Rumunii” – powiedział Esper.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Rumunia i USA podpisały 10-letnią “mapę drogową” współpracy wojskowej

Dodał, że w ramach rywalizacji z Chinami i Rosją, USA zamierzają usprawnić proces sprzedaży uzbrojenia sojusznikom, m.in. w zakresie eksportu technologii. Stany Zjednoczone zamierzają w ten sposób zapobiec zdobywaniu nowych rynków przez Rosję i Chiny.

pap / forsal.pl / militarytimes.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply