W ostatnich wywiadach szef MSZ Jacek Czaputowicz oświadczył, że polski rząd nie uznaje Donalda Tuska za przedstawiciela Polski w Radzie Europejskiej, a także skrytykował Niemcy za „antyeuropejską postawę” ws. budowy gazociągu Nord Stream 2.

Szef MSZ Jacek Czaputowicz odniósł się do pytań o to, jak obecnie polski rząd postrzega byłego premiera, a dziś szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Powiedział, że niedawno był o tę kwestię pytany przez przewodniczącego Bundestagu, Wolfganga Schaeuble i przyznał, że w tej rozmowie oświadczył, iż polskie władze nie uznają Tuska za przedstawiciela Polski.

– Potwierdziłem, że nie kwestionujemy legitymacji Donalda Tuska, nie uznajemy go jednak za przedstawiciela Polski. W wyborach zgłosiliśmy przecież Jacka Saryusz-Wolskiego – powiedział Czaputowicz na łamach „Polska Times”. Gdy w dziennikarze zwrócili uwagę, że „kilka godzin przed szczytem wybór Tuska – w wystąpieniu w Bundestagu – zapowiedziała Angela Merkel”, Czaputowicz odparł:

– Z tego by wynikało, że był on reprezentantem Niemiec, choć może nieformalnym.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W ocenie szefa polskiej dyplomacji, wybór Tuska na stanowisko szefa RE „był legalny, jednak bardzo wątpliwy etycznie”. Zaznaczył, że była to pierwsza sytuacja, gdy wybrano inną osobę z danego państwa niż tę, którą wskazał rząd. – Nie przypominam też sobie, by to się kiedykolwiek zdarzyło w jakiejś organizacji międzynarodowej – dodał.

Podczas rozmowy Czaputowicz był też pytany, czy w tym roku znikną z agendy sprawy związane z procedurą wokół artykułu 7 czy postępowaniem Trybunału Sprawiedliwości UE wobec Polski. – Trudno powiedzieć – powiedział minister, zaznaczając, że według niego „problemy, których te procedury dotyczą zostały już rozwiązane”. Wskazał na zmianę ustawy o Sądzie Najwyższym, a odnośnie procedury wokół artykułu 7 powiedział, że z perspektywy rządu PiS ona „jest martwa”. Choć Komisja Europejska nie kwapi się do jej wygaszenia, to zdaniem szefa MSZ nie jest ona też w stanie przejść do kolejnego etapu postępowania.

Wczoraj ukazał się też inny wywiad Czaputowicza, dla niemieckiego dziennika Handelsblatt, w którym minister krytycznie wypowiedział się na temat polityki Niemiec względem Rosji, a także Ukrainy. Powodem jest kontynuowanie przez Niemców budowy gazociągu Nord Stream 2, który jego zdaniem „niszczy efekt sankcji nakładanych na Rosję”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– Nord Stream 2 zabija Ukrainę – podkreślił szef MSZ. – Jeśli skończy się tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę, to ten kraj straci nie tylko znaczące przychody [z tytułu opłat przesyłowych – red.] ale przede wszystkim gwarancję ochrony przed dalszymi aktami rosyjskiej agresji.

Czaputowicz zwrócił uwagę, że Komisja Europejska stara się zapobiec sytuacji, w której rosyjski Gazprom stałby się jedynym dostawcą gazu do Unii Europejskiej. Wyraził żal, że kraje członkowskie UE nie są w stanie dojść do porozumienia i przedstawić jednolitego stanowiska ws. budowy gazociągu.

Przeczytaj: Departament Stanu USA: incydent kerczeński powinien zmienić nastawienie Europy do Nord Stream 2

Czytaj również: Unijny komisarz: Nord Stream 2 nie można już tak łatwo zastopować

– Polska, Stany Zjednoczone i Komisja Europejska reprezentują tu stanowisko proeuropejskie, podczas gdy Niemcy – antyeuropejskie – powiedział szef MSZ. Oskarżył też Niemcy i Austrię o prowadzenie „zwodniczych manewrów” w tej sprawie.

Czytaj także: Czaputowicz nazwał Francję „chorym człowiekiem Europy”

Polskatimes.pl / handelsblatt.com/ Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Gaetano :

  Smętne wywody tej parszywej szmaty odnośnie NS2 i „agresji” nikogo w Niemczech nie obchodzą. Akurat neobanderowiec ma tu guzik do gadania, a gazociąg szybko będzie powstawać. Ciapata szmata może jedynie przyjąć dalsze instrukcje oraz nakazy, i przekazać dalej, ciesząc się z dobrze wykonanej misji i radośnie merdając. Oczywiście tam zdają sobie sprawę z jego roli; jest skutecznie używany do wycierania butów, bo szmata – jak to szmata – do tego służy.
  A przy okazji, ten „szew” zapewne dobrze wie, czyim on jest reprezentantem.

  • Avatar
   Gaetano :

   Stul ten banderowski ryj, ubecki pomiocie, bo każę cię ubiczować. Dawno nie dostałeś sulek kopa w tą żydo-ubecką mordę i widać ci tęskno za tym, zwyrodniały gnoju. Skojarzyłeś chyba – bo dzicz kojarzy- że takie gówno jak ty, każdy omija szerokim łukiem. Idź lepiej ujadać na prostirze, zdziadziały parchu i spieprzaj z tego kraju, sieroto po banderze i jedynie słusznej Operacji „Wisła”.

   • Avatar
    Tutejszym :

    A może podasz gdzie i dla kogo pracujesz, moskiewska gnido.
    Ja osobiście obstawiam konsulat Rosji w Gdańsku.
    A twoje podłe enuncjacje o nędzy w Polsce i szukaniu jedzenia po śmietnikach
    przez Polaków, przechodzą nawet ruskie normy podłości.
    A potężną porcję gum na gołą dupę dostaniesz, chyba że spieprzysz do Rosji.
    Spieprzaj z tąd, ruski nędzny pomiocie.