Minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid oświadczył w poniedziałek, że jego kraj nie będzie szlakiem do ominięcia sankcji nałożonych na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych koordynuje tę kwestię z partnerami, w tym Bankiem Izraela, Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Gospodarki, zarządem lotnisk, Ministerstwem Energii i innymi podmiotami – powiedział Lapid, cytowany przez agencję Reuters. Wcześniejsze doniesienia medialne sugerowały, że w ciągu ostatnich 10 dni w Izraelu wylądowało co najmniej 14 prywatnych samolotów należących do rosyjskich oligarchów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4599.49 PLN    (20.9%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Portal Business Insider podał w sobotę, że co najmniej 14 prywatnych samolotów należących do rosyjskich oligarchów wylądowało w Izraelu w ciągu ostatnich 10 dni.

W niedzielę administracja USA wezwała Izrael do nałożenia sankcji gospodarczych na Rosję, a podsekretarz stanu do spraw politycznych Victoria Nuland ostrzegała Jerozolimę przed byciem rajem dla prania „brudnych pieniędzy”.

Ambasador Ukrainy w Izraelu wezwał w piątek Izrael do pełnego usankcjonowania Rosji, przyjęcia większej liczby uchodźców oraz wysłania Ukrainie pomocy wojskowej i zwiększonej pomocy humanitarnej.

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała nałożenie dotkliwych sankcji na Rosję. Informowaliśmy, że Unia Europejska wykluczyła siedem rosyjskich banków z systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT. Rząd USA wprowadził sankcje zabraniające amerykańskim podmiotom transakcji z rosyjskim bankiem centralnym i innymi państwowymi instytucjami finansowymiPodawaliśmy, że na taki sam krok zdecydował się brytyjski rząd, zakazując podmiotom dokonywania transakcji z rosyjskim bankiem centralnym, ministerstwem finansów oraz państwowym funduszem majątkowym. Z kolei szef unijnej dyplomacji informował, że UE rozszerza grupę podmiotów i osób, które zostaną objęte pakietem sankcji. Także Japonia zamroziła aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina oraz jego kluczowych urzędników. Międzynarodowe korporacje przyłączają się do działań rządów. Do tej pory kilkadziesiąt globalnych firm i koncernów zrezygnowało z różnych form działalności na rosyjskim rynku.

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w piątek, że USA w ramach kary za inwazję na Ukrainę drastycznie obniżą swój status handlowy z Rosją, a także zakażą importu rosyjskich owoców morza, alkoholu i diamentów.

Zobacz także: Wielka Brytania ostrzega Rosję przed wojną z NATO

reuters.com / businessinsider.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz