Minister obrony Mariusz Błaszczak powiedział w czwartek, że najważniejszy dla wojska jest zakup śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych.

Błaszczak w trakcie obchodów Święta Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie stwierdził, że trzeba jasno określić, które śmigłowce dla polskiego wojska są potrzebne w pierwszej kolejności, a które zakupy mogą poczekać.

Pamiętamy, że projekt zakupu śmigłowców specjalistycznych i wielozadaniowych przygotowywano w latach ubiegłych, w zupełnie innej sytuacji geopolitycznej – stwierdził szef ministerstwa obrony. Stwierdził, że w czasach rządów PO chciano stworzyć armię, której zadaniem miały być operacje ekspedycyjne. Polskie wojsko przygotowywali tylko do udziału w misjach pokojowych. Tam śmigłowce rzeczywiście odgrywałyby kluczową rolę – powiedział Błaszczak.

ZOBACZ TAKŻE: Kruk i Perkoz – kolejne postępowania ws. śmigłowców dla polskiej armii

Minister dodał, że jego priorytetem jest zakup nowych śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych. Błaszczak ogłosił: Inspektorat Uzbrojenia przygotowuje już zaproszenia dla potencjalnych wykonawców na składanie ofert ostatecznych. Za kilka miesięcy ogłosimy postępowanie na pozyskanie nowych śmigłowców uderzeniowych w ramach programu „Kruk”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zdajemy sobie także sprawę, że konieczna jest modernizacja Marynarki Wojennej. Perspektywę jej rozwoju przedstawię przy okazji święta Marynarki Wojennej w Gdyni w niedzielę – zapowiedział minister.

Błaszczak zapowiedział także podwyżki: Dosłownie w najbliższych dniach, do 30 czerwca, planujemy podwyżki dla pracowników cywilnych wojska, z wyrównaniem od 1 stycznia. Przeznaczyliśmy na ten cel 114,5 mln zł. Dla żołnierzy zawodowych planujemy podwyżkę od początku roku przyszłego – powiedział minister.

Mamy jasno określony cel, do którego dążymy, narzędzia, aby te zmiany skutecznie przeprowadzić i poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo wszystkich Polaków. Czasy się zmieniają, ale wartości pozostają te same: odwaga, honor, poświęcenie i sumienność. Te przymioty towarzyszyły polskim żołnierzom od zawsze – powiedział Błaszczak.

Kresy.pl / polskieradio.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz