Szef jednej z największych firm audytorsko-doradczych na spotkaniu z pracownikami stwierdził, że tzw. „nieświadome uprzedzenia” to bzdura oraz kazał im nie narzekać na pandemię jeśli nie są chorzy. W efekcie wybuchłej następnie awantury złożył rezygnację ze stanowiska.

Bill Michael, starszy partner w brytyjskim oddziale KPMG, ustąpił ze stanowiska po tym jak jego wypowiedzi nie spodobały się pracownikom. W trakcie poniedziałkowej wideokonferencji z udziałem około 500 zatrudnionych w firmie doradców, Michael stwierdził, że „nieuświadomione uprzedzenia” to bzdura.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Termin ten zyskuje w ostatnim czasie na popularności w środowisku korporacyjnym i oznacza nieświadome podtrzymywanie szkodliwych stereotypów i mimowolne dyskryminowanie różnych osób i grup społecznych. Zdaniem Michaela, prowadzone przez KPMG szkolenia służące do zwalczania nieświadomych uprzedzeń są bezsensowne.

Nieświadome uprzedzenia to absolutne bzdury powtarzane od lat. Nie ma czegoś takiego, jak nieświadome uprzedzenia. Nie kupuję tego, bo po żadnym szkoleniu związanym z nieświadomymi uprzedzeniami nic się nigdy nie poprawiło. Więc jeśli ci na tym nie zależy, to w ogóle się nie zmienisz – stwierdził.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ponadto Michael miał „lekceważąco” wypowiadać o obawach i problemach pracowników związanych z pandemią koronawirusa.

Rozmawiałem z wieloma partnerami i pracownikami różnych szczebli, którzy uważają, że coś złego zostało im zrobionego. Cóż, nie możecie odgrywać roli ofiar, jeśli nie jesteście chorzy. I mam nadzieję, że nie jesteście chorzy, a jeśli nie jesteście, przejmijcie kontrolę nad swoim życiem, a nie siedzicie tu i narzekacie – powiedział podczas spotkania.

Jego słowa wywołały oburzenie wśród pracowników, którzy krytykowali go w komentarzach zamieszczanych pod wideokonferencją.

Michael przeprosił za swój niefortunny dobór słów jeszcze w czasie spotkania. Później wysłał do pracowników oficjalnego e-maila z przeprosinami. Pracownicy jednak zamieścili nagrania  z wypowiedziami szefa w internecie. W efekcie firma wszczęła wewnętrzne śledztwo, a Michael został czasowo odsunięty od pełnienia obowiązków. Ostatecznie ogłosił on w piątek, że ustępuje ze stanowiska.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kocham tę firmę i jest mi bardzo przykro za to, że uraziłem moimi słowami współpracowników i że zdarzenia z tego tygodnia miały na nich tak negatywny wpływ. W świetle tych zdarzeń uważam, że moja pozycja jest nie do utrzymania i zdecydowałem się opuścić firmę – oznajmił.

Bill Michael kierował oddziałem KPMG w Wielkiej Brytanii od 2017 roku. Jak podaje BBC, w tym tygodniu jego stanowisko objęła tymczasowo Bina Mehta, z kolei codzienne obowiązki starszego partnera będzie wykonywać Mary O’Connor. Są to pierwsze kobiety na kierowniczych stanowiskach w 150-letniej historii KPMG.

KPMG jest jedną z wiodących firm na świecie świadczących usługi związane z audytem, doradztwem podatkowym i doradztwem gospodarczym. Należy do tzw. Wielkiej Czwórki globalnych gigantów audytorsko-doradczych, obok EY, PwC i Deloitte.

Kresy.pl / bbc.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz