Islamistyczni rebelianci zestrzelili samolot szturmowy Syryjskich Sił Powietrznych L-39. Pilot nie żyje. Informację potwierdza strona rządowa.

We wtorek syryjscy rebelianci zestrzelili samolot wojskowy Syryjskich Sił Powietrznych L-39 w prowincji Hama, na północy Syrii. Jak poinformowała agencja Reuters, maszynę zestrzelili bojówkarze z ekstremistycznego ugrupowania Tahrir asz Sham, zdominowanego przez terrorystów z byłego, syryjskiego odłamu Al-Kaidy. Amerykański Departament Stanu uznaje tę formację za „brutalną grupę ekstremistyczną”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Jak informują media, do zdarzenia doszło w rejonie, gdzie Syryjskie Siły Powietrzne wspierały natarcie Sił Tygrysa, elitarnych oddziałów syryjskiej armii rządowej. Lekki samolot szkolno-szturmowy L-39 brał udział w akcji, atakując cele naziemne. Został jedna zestrzelony przy użyciu przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego. Pilot miał zdołać katapultować się ze spadochronem, ale nie przeżył. Część źródeł podaje, że mógł zostać zastrzelony w powietrzu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Poinformowano, że pilotem samolotu był Basim Hasan, pochodzący z Homs.

W sieci pojawiło się nagranie, które ma przedstawiać wystrzelenie pocisku z ręcznej wyrzutni, którym zestrzelono syryjski samolot L-39, a także zdjęcia konkretnego egzemplarza tej broni. Inne nagrania rzekomo przedstawia moment i efekt ataku syryjskiej maszyny, która nieznacznie chybiła, atakując cel na ziemi.

Fakt zestrzelenia samolotu oficjalnie potwierdziły źródła syryjskie, w tym rządowa agencja Sana. Jak podano, pilot zginął. Inne źródła dodawały z kolei, że islamiści mieli poszukiwać domniemanego drugiego członka załogi samolotu. Wcześniej syryjskie władze mówiły o „usterce technicznej”, która miała spowodować rozbicie się samolotu. Z kolei część źródeł rebelianckich podawało, że samolot został zestrzelony.

Agencja AMN zamieściła na swoich stronach nagranie, które rzekomo przedstawia ciało zabitego, syryjskiego pilota L-39, wrzucone wraz ze spadochronem na półciężarówkę. Na nagraniu zamaskowany islamista chwali się, że wcześniej go zabito.

W ostatnich tygodniach, syryjskie siły rządowe, wspierane przez rosyjskie siły powietrzne, a także bojówki z zapleczem irańskim, prowadzą coraz bardziej zdecydowaną ofensywę w prowincji Hama. Natarcie idzie w kierunku Idlib, ważnego ośrodka oporu islamskich rebeliantów.

Czytaj także: ISIS zwyciężone – syryjska armia ruszy na resztę islamistów

Reuters / TASS / Sana / almasdarnews.com/ twitter.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz