Światowy Kongres Żydów ostro sprzeciwia się nowej polskiej ustawie o IPN, która penalizuje kłamliwe sformułowanie o „polskich obozach”.

Robert Singer przewodniczący Światowego Kongresu Żydów oświadczył w niedzielę: Polacy są zrozumiale wyczuleni, kiedy nazistowskie obozy koncentracyjne i zagłady nazywane są „polskimi” z powodu ich położenia na polskiej ziem. Chcą, aby było jasne, że to Niemcy, a nie Polacy, byli odpowiedzialni za stworzenie i utrzymanie tych fabryk śmierci. Singer przypomniał, że w obozach zamordowano miliony Żydów podczas Holokaustu oraz ponad 70 tyś. nieżydowskich Polaków.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Choć prawdą jest, że Auschwitz-Birkenau, Treblinka, Majdanek, Chełmno, Sobibór i Bełżec należy nazywać obozami „nazistowskimi” lub „niemieckimi” w okupowanej Polsce, kraj ten popełnia poważny błąd penalizując niestosowanie się do tej praktyki – twierdzi prezes Światowego Kongresu Żydów.

ZOBACZ TAKŻE: Rzeczniczka PiS: nie będzie zmian w ustawie o IPN

Po dziesięcioleciach doświadczeń w dziedzinie edukacji głęboko wierzę, że trzeba to zmienić poprzez kampanię edukacyjną, a nie penalizację. Polska nowa ustawa jest szczególnie nieprzyjemna, ponieważ oddala konfrontację z najbardziej mrożącym aspektem wojennej historii kraju – stopniu w jakim Polacy byli współwinni w niszczeniu swoich żydowskich sąsiadów – stwierdził Singer.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zdaniem prezesa żydowskiego stowarzyszenia „wybitni polscy uczeni” mieli stwierdzić, że napaści Polaków na Żydów nie były zjawiskiem odosobnionym. Stwierdzenie, że tego typu literatura jest zniesławiająca, a ci, którzy ją stworzyli są przestępcami jest wybiegiem historycznym i musi zostać całkowicie odrzucone – stwierdził Singer. Dodał: Uchwalenie tego prawa może być postrzegane jako akt zaciemniania historii i ataku na demokrację.

Kresy.pl / worldjewishcongress.org

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Sun Escobar
    Sun Escobar :

    Jak słucham tych żydów, to się w ogóle nie dziwię, że rośnie antysemityzm. Zero tolerancji dla żydowskich roszczeń, dla obrażania Polaków, do zakłamania historii. Słuchając ich bełkotu, ma się wrażenie, jak by II WŚ nie było, tylko holocaust. Swoją drogą ten Holocaust to nieźle prosperujące przedsiębiorstwo, miliardy odszkodowań dla żydów i końca ich nie widać. Zachłanność na pieniądze kiedyś ich znowu zgubi.