W środę w Wiedniu spotkają się przedstawiciele Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Rosji, Chin, UE i Iranu. Rozmowy będą dotyczyły możliwości utrzymania porozumienia nuklearnego z 2015 roku – poinformowała w poniedziałek unijna dyplomacja.

Jak zawiadomiła w poniedziałek Polska Agencja Prasowa (PAP) podczas spotkania Unię Europejską będzie reprezentował wysoki przedstawiciel ds. zagranicznych Josep Borrell.

Zobacz także: MSW Iranu mówi o możliwości wycofania się z programu nuklearnego

Niemcy, Francja i Wielka Brytania uruchomiły 14 stycznia mechanizm rozstrzygania sporów w ramach porozumienia nuklearnego z Iranem. Może dojść do nałożenia sankcji na ten kraj, z powodu łamania postanowień umowy. proces jest nadzorowany przez szefa dyplomacji UE.

Na początku roku Iran ogłosił, że nie będzie się już stosować do ograniczeń wynikających z umowy nuklearnej. Stany Zjednoczone wycofały się z porozumienia. Unia Europejska stara się jednak doprowadzić do jego utrzymania. Porozumienie dąży do ograniczenia programu nuklearnego Iranu. Zgodnie z jego założeniami, w zamian zniesione miałyby być sankcje międzynarodowe.

Zobacz także: Trzy kraje europejskie podjęły decyzję ws. Iranu i umowy nuklearnej. USA są zadowolone

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informuje PAP, zadaniem komisji, która spotka się w Wiedniu będzie rozwiązanie problemu z wykorzystaniem mechanizmu rozstrzygania sporów. W przypadku gdy się to nie uda, sprawa trafi przed Radę Bezpieczeństwa ONZ. Rada może wówczas zadecydować na swoim poziomie o przywróceniu sankcji względem Iranu. W takiej sytuacji UE także przywróciłaby swoje restrykcje. Były one zawieszone lub zniesione po zawarciu umowy nuklearnej.

Na początku tego miesiąca, podczas wizyty w Teheranie Borrell zapowiadał, że UE wydłuży na czas nieokreślony rozwiązanie sporu w ramach wspólnej komisji. Miało to na celu uniknięcie przekazania tej sprawy do RB ONZ.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W 2018 roku prezydent Donald Trump wycofał USA z paktu nuklearnego z Iranem. Dodatkowo, USA nałożyły ponowne sankcje na Iran. Ponadto zagroziły retorsjami wszystkim krajom oraz podmiotom, które nie będą respektowały tych ograniczeń.

Zobacz także: Iran i Unia Europejska obejdą amerykańskie sankcje

W maju 2018 roku Iran zawiesił przestrzeganie niektórych zobowiązań wynikających z umowy nuklearnej. Zapowiedział wówczas także, że jeśli pozostałe strony umowy nie podejmą kroków chroniących jego gospodarkę przed skutkami amerykańskich sankcji, to wznowi w ciągu 60 dni wzbogacanie uranu. Iran ogłosił 5 stycznia, że nie zamierza dalej stosować się do ograniczeń, wynikających z porozumienia nuklearnego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

pap.pl / reuters / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz