Fregata rakietowa Admirał Grigorowicz jest pierwszym rosyjskim okrętem, jaki w niedzielę pojawił się w mieście Port Sudan nad Morzem Czerwonym, gdzie ma powstać rosyjska baza – podała agencja Interfaks. Jednostka jest uzbrojona w pociski manewrujące.

Załoga fregaty Admirał Grigorowicz wchodząca w skład Floty Czarnomorskiej przybyła z wizytą do Port Sudan, gdzie zgodnie ze wstępnym porozumieniem zawartym przez Federację Rosyjską z Republiką Sudanu ma powstać punkt zaopatrzenia materialno-technicznego rosyjskiej marynarki wojennej – poinformowało biuro prasowe Floty Czarnomorskiej w niedzielę.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Wizyta ma na celu uzupełnienie zapasów materialnych, a także odpoczynek personelu wojskowego po ćwiczeniach AMAN-2021, które odbywały się na Morzu Arabskim.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W oświadczeniu Floty Czarnomorskiej napisano, że powstanie rosyjskiej bazy nad Morzem Czerwonym „przyczyni się do utrwalenia pokoju i stabilności w regionie”.

Rozporządzenie dotyczące utworzenia bazy rosyjskiej marynarki wojennej na terytorium Sudanu, u wybrzeży Morza Czerwonego w mieście Port Sudan zostało podpisane w listopadzie ubiegłego roku przez premiera Michaiła Miszustina.

Przewiduje ono, że w bazie będzie mogło stacjonować do 300 rosyjskich żołnierzy. Rosja planuje podpisanie z Sudanem oddzielnej umowy w omawianej kwestii. Miałaby ona obowiązywać 25 lat.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

O planach stworzenia na wybrzeżu afrykańskiego państwa rosyjskiej bazy morskiej pisaliśmy jeszcze na początku 2019 r.

Sudan leży nad Morzem Czerwonym oddzielającym Afrykę od Półwyspu Arabskiego. Akwen ma wielkie znaczenie strategiczne ponieważ przebiega przezeń główny morski szlak handlowy z Europy na Daleki Wschód. W 2017 r. w Dżibuti leżącym nad cieśniną wyjściową z Morza Czerwonego – Bab al-Mandab swoją bazę wojskową ustanowiła Chińska Republika Ludowa.

interfax.ru / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz