Podczas ceremonii, która odbyła się 27 czerwca, dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej generał dywizji Hosejn Salami odsłonił nowe pojazdy irańskiej produkcji – poinformował portal Army Recognition.

Jak poinformował portal Army Recognition, w Iranie 27 czerwca podczas specjalnej uroczystości, generał dywizji Hosejn Salami z Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej odsłonił nowe pojazdy wojskowe krajowej produkcji.

Na pokazie przedstawiono kilka pojazdów: BTR-50PK Makran APC, ulepszony BTR-60PB APC i ulepszony czołg T-72M MBT.

Zobacz też: Irańska marynarka testowała rakiety odporne na elektroniczne zakłócenia [+FOTO]

Transporter opancerzony BTR-50PK oznaczony jako Makran ma zmodyfikowany kadłub ulepszenie pancerza i nową bezzałogową wieżę uzbrojoną w automatyczne działo 2A42 30 mm i karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Wieża jest wyposażona w system kierowania ogniem, termiczne noktowizory i dalmierz laserowy. Warianty bezzałogowej wieży można instalować na różnych pojazdach bojowych piechoty i transporterach opancerzonych.

Uwagę przyciągnęła głęboka modernizacja BTR-50PK, które częściowo zostały wycofane z eksploatacji, a cześć została przeniesiona do Irackich Sił Milicyjnych w ramach pomocy w walce z Państwem Islamskim.

fot: defapress.ir BTR-50PK Makran

fot: defapress.ir BTR-50PK Makran

Zobacz też: Irańska armia weszła w posiadanie dronów o zasięgu 1500 kilometrów

Ulepszony BTR-60PB jest uzbrojony w działo 23 mm i chroniony pancerzem reaktywnym. Wcześniej Organizacja ds. Badań i Samowystarczalności sił lądowych armii irańskiej w projekcie Heydar-7 również proponowała podobne rozwiązanie. W obu przypadkach nie wiadomo, w jaki sposób cienki pancerz transportera opancerzonego przetrwa wybuch reaktywnych płytek pancerza.

BTR-60PB fot: defapress.ir

BTR-60PB fot: defapress.ir

Jeśli chodzi o zmodernizowany T-72M, został po raz pierwszy pokazany w 2019 roku na wystawie osiągnięć irańskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego na cześć 40. rocznicy rewolucji. Czołg korzysta ze zwiększonej ochrony, zdalnie sterowanej wieży uzbrojonej w karabin maszynowy, ulepszonej o lepszy system celowania i kamerę termowizyjną dla kierowcy.

zmodernizowany T-72M fot: defapress.irAMA W LUBLINIE (30)

zmodernizowany T-72M fot: defapress.ir

Zobacz też: Nowy turecki system obrony powietrznej jest gotowy do służby w wojsku [+VIDEO/FOTO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl/Army Recognition

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply