Sekretarz Generalny NATO, Jens Stoltenberg, skomentował zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu z aktywistą białoruskiej opozycji na pokładzie, a także sytuację w Donbasie.

We wtorek Sekretarz Generalny NATO, Jens Stoltenberg przyjął w brukselskiej kwaterze głównej Sojuszu premier Estonii, Kaję Kallas. Oboje rozmawiali o przygotowaniach do czerwcowego szczytu NATO. Stoltenberg podziękował Kallas m.in. za mocne wsparcie ze strony Estonii i zaangażowanie tamtejszego rządu w przygotowania do tego wydarzenia, a także za znaczący udział wydatków na obronność w estońskim PKB.

Według oficjalnego komunikatu, rozmawiano też o sytuacji na Białorusi. „Wymuszone przez Białoruś lądowanie samolotu pasażerskiego były niebezpieczne i nieakceptowalne” – powiedział Stoltenberg. „To państwowe porwanie, to pokazuje, jak reżim w Mińsku atakuje podstawowe prawa demokratyczne i łamie wolność słowa i niezależne media”.

Szef NATO pochwalił też nowe unijne sankcje nałożone na Białoruś. Wezwał też do pilnego wszczęcia międzynarodowego dochodzenia i wezwał do natychmiastowego uwolnienia Ramana Pratasewicza i jego partnerki, Sofii Sapiegi. Dodał, że tą sprawą zajmie się Rada Północnoatlantycka.

Stoltenberg odniósł się też do sytuacji na Ukrainie. Powiedział, że Rosja co prawda „wycofała trochę wojsk” spod granicy z Ukrainą, ale „dziesiątki tysięcy” rosyjskich żołnierzy i „znaczące ilości broni” wciąż są „na Ukrainie i dookoła niej”. Dodał, że Rosja w dalszym ciągu ogranicza możliwości żeglugi po Morzu Czarnym, w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej. Zaznaczył, że NATO nie zmieni swojej postawy i będzie dalej wzmacniać środki odstraszania i obrony, a także wspierać swoich partnerów w regionie.

Rozmawiano też o sytuacji w Afganistanie i o trwającym wycofywaniu wojsk z tego kraju. Sekretarz Generalny NATO zapowiedział, że Sojusz będzie dalej pomagał Afgańczykom i wspierał dążenia pokojowe, m.in. poprzez dalsze szkolenie i finansowanie afgańskich sił bezpieczeństwa. Wyraził też nadzieję, że nadchodzący szczyt NATO będzie dobrą okazją do wzmocnienia więzi między Europą a Ameryką Północną i że przygotuje on Sojusz na przyszłe wyzwania.

Czytaj także: Media: w Polsce Pratasiewicz był pod opieką polskich służb

nato.int / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply