NATO zamierza rozszerzać współpracę z Mołdawią oraz modernizować instytucje bezpieczeństwa w tym kraju – poinformował we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po rozmowie telefonicznej z nową prezydent Mołdawii Maią Sandu.

NATO nadal zamierza rozszerzać współpracę z Mołdawią – napisał we wtorek na Twitterze Stoltenberg po rozmowie telefonicznej z prezydent Maią Sandu. Pogratulował jej zwycięstwa w wyborach. Sandu objęła urząd prezydenta Mołdawii 24 grudnia 2020 roku.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Portal Deutsche Welle zwraca uwagę, że Sandu napisała z kolei na swoim profilu na Facebooku, że w czasie rozmowy podziękowała Stoltenbergowi za lata wsparcia oraz partnerstwa z Mołdawią, m.in. za wsparcie w walce z pandemią koronawirusa.

Sandu podkreśliła, że dzięki współpracy z NATO Mołdawia rozpoczęła m.in.  reformę sektora bezpieczeństwa oraz modernizacji armii.

Mołdawia, zgodnie z konstytucją, jest krajem neutralnym. Jej współpraca z NATO jest oparta o plan partnerstwa indywidualnego.

Maia Sandu pokonała w listopadowych wyborach swojego poprzednika Igora Dodona, który opowiadał się za bliskimi relacjami z Rosją.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Parlament Mołdawii ograniczył kompetencje prezydenta. Sandu wzywa ludzi do wyjścia na ulice

Maia Sandu to ekonomistka Banku Światowego, była minister edukacji w rządzie Vlada Filata oraz była premier Mołdawii od czerwca do listopada 2019 roku. Charakteryzowana jako prozachodnia i proeuropejska, Maia Sandu prowadziła kampanię pod hasłem budowania „europejskiej Mołdawii” bez oligarchów i korupcji.

Deutsche Welle podkreśla, że Sandu ma zamiar udać się z pierwszą wizytą do Kijowa, następnie zaś odwiedzić Brukselę. Wcześniej zapowiadała również odwiedziny Bukaresztu. Analitycy przypominają, że poprzedni prezydent Mołdawii – Dodon – regularnie odwiedzał Moskwę, zaś w czasie sprawowania urzędu prezydenta nigdy nie był na Ukrainie i w Rumunii.

Zobacz także: Ustępujący prezydent Mołdawii oskarża prezydent elekt o destabilizowanie kraju

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz