Sąd w Wielkiej Brytanii zdecydował o pozostawieniu założyciela portalu Wikileaks Juliana Assange’a w areszcie do czasu rozpatrzenia ewentualnego odwołania amerykańskiego rządu od decyzji o odmowie wydania go USA.

Jak podaje CNN, sędzia Vanessa Baraitser, która w poniedziałek odmówiła wydania USA Juliana Assange’a, w środę odrzuciła wniosek jego obrońców o wypuszczenie go z aresztu za kaucją. Sędzia stwierdziła, że istnieją „poważne podstawy”, by przypuszczać, że przedwcześnie wypuszczony z aresztu Assange unikałby sądu. Było to zgodne z argumentacją amerykańskich prokuratorów, którzy podnosili przed sądem, że Assange już pokazał, że jest „zdolny do nadzwyczajnych starań, aby uniknąć ekstradycji”, powołując się jego siedmioletni azyl w ambasadzie Ekwadoru w Londynie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Obrona Assange’a argumentowała, że jej klient nie ma powodu do unikania sądu, skoro postanowienie pierwszej instancji było po jego myśli. Proponowała, by w przypadku wypuszczenia za kaucją sąd wyznaczył Assange’owi areszt domowy i monitorowanie GPS. Sędzia Baraitser nie przychyliła się do tej argumentacji.

Jak podawaliśmy, na poniedziałkowej rozprawie sędzia Baraitser orzekła, że Julian Assange nie powinien być poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych w związku z jego problemami ze zdrowiem psychicznym, które zdaniem sędzi mogą pchnąć Assange’a do samobójstwa. Tego samego dnia władze USA oświadczyły, że odwołają się od decyzji sądu i poprosiły o tymczasowe aresztowanie Assange’a w czasie trwania apelacji, która prawdopodobnie zostanie rozpatrzona w ciągu najbliższych dwóch-trzech miesięcy. Rząd USA ma 10 dni, licząc od poniedziałku, na złożenie apelacji do Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii, który zajmuje się rozpatrywaniem takich wniosków.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Portal Wikileaks rozpoczął działalność w 2006 roku. Jego założyciele w 2007 r. ogłosili, by publikować na nim wszelkie tajne dokumenty instytucji państwowych i prywatnych potwierdzających niezgodną z prawem działalność tych instytucji. Witryna gwarantuje anonimowość wszystkim publikującym na niej tajne materiały. Od tego czasu Wikileaks ujawniły między innymi setki tysięcy raportów z amerykańskich interwencji zbrojnych w Iraku i Afganistanie, depesz amerykańskich ambasad z całego świata, informacji o uwięzionych w obozie internowania w Guantanamo. Dzięki ujawnieniu przez Wikileaks zawartości poczty elektronicznej Hillary Clinton opinia publiczna dowiedziała się, że francuski wywiad odegrał rolę w wybuchu rebelii przeciwko pułkownikowi Muammarowi Kaddafiemu w Libii.

Amerykańskie władze twierdzą, że ścigają Assange’a dlatego, iż działania jego portalu naraziły na niebezpieczeństwo ponad 100 osób – agentów służb specjalnych USA oraz ich rodziny.

Kresy.pl / edition.cnn.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz