NATO nie jest jeszcze gotowe do potwierdzenia wycofania się rosyjskich wojsk z prawego brzegu Dniepru i nadal obserwuje rozwój sytuacji wokół Chersoniu – poinformował w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Jak poinformował korespondent portalu Ukrinform, NATO nie jest jeszcze gotowe do potwierdzenia wycofania się rosyjskich wojsk z prawego brzegu Dniepru i nadal obserwuje rozwój sytuacji wokół Chersoniu. Powiedział o tym sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu z premierem Wielkiej Brytanii.

„Widzieliśmy wiadomość, ale na razie poczekamy i zobaczymy, jak rozwiną się tam wydarzenia” – odpowiedział Stoltenberg zapytany o zapowiadany odwrót rosyjskich wojsk.

„To inspirujące widzieć, jak odważne siły ukraińskie wyzwalają coraz większe terytorium Ukrainy. Zwycięstwa i osiągnięcia należą do odważnych ukraińskich wojskowych, ale ważne jest również wsparcie, jakie otrzymują od sojuszników z Wielkiej Brytanii i NATO” – podkreślił sekretarz generalny.

Stoltenberg dodał, że zagraniczni partnerzy Ukrainy będą nadal wspierać ją w walce z rosyjską agresją.

Przypomnijmy, minister obrony Rosji publicznie zgodził się z poglądem o konieczności wycofania wszystkich jej oddziałów na lewy brzeg Dniepru.

Informacja o planach rosyjskiego zgrupowania wybrzmiała z ust dowodzącego “specjalną operacją wojskową” na Ukrainie generała armii Siergieja Surowikina. “Oceniwszy wszechstronnie zachodzącą sytuację proponuje się zająć pozycje obronne na lewym brzegu rzeki Dniepr. Rozumiem, że nie jest to prosta decyzja.” – powiedział generał składając raport przed ministrem Szojgu.

Gen. Surowikin argumentował odwrót tym, że jeśli Ukraińcy zdecydują się na dalsze zwiększenie dopływu wody ze zbiorników lub silniejszy atak rakietowy na zaporę Kachowka, fala wody, który stworzy rozległe strefy powodziowe, powodując znaczne straty wśród ludności cywilnej, zrelacjonowała w środę agencja informacyjna Interfax.

„Nastąpi dodatkowe zagrożenie dla ludności cywilnej i całkowita izolacja naszej grupy wojsk na prawym brzegu Dniepru. W tych warunkach najwłaściwszą opcją jest zorganizowanie obrony wzdłuż linii przeszkody Dniepru” – powiedział Surowikin.

„Uratujemy, co najważniejsze, życie naszych żołnierzy i ogólnie zdolność bojową zgrupowania wojsk, utrzymywanie którego na ograniczonym rejonie prawego brzegu nie ma perspektywy. Ponadto część sił i środków zostanie uwolniona, zostanie wykorzystana do aktywnych działań, w tym do ofensywy w innych kierunkach w strefie operacji” – powiedział generał zgrupowania toczącego walki na Ukrainie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

“Zgadzam się z waszym propozycjami. Dla nas życie i zdrowie rosyjskiego personelu wojskowego jest zawsze priorytetem. Musimy również brać pod uwagę zagrożenie dla ludności cywilnej. Upewnijcie się, że wszyscy chętni spośród ludności cywilnej mogli wyjechać odejść” – odpowiedział minister obrony – „Przystąpcie do wycofania wojsk i podejmij wszelkie środki, aby zapewnić bezpieczny transfer personelu, broni i sprzętu za rzekę Dniepr”.

Chersoń jest jedynym ukraińskim miastem obwodowym zdobytym przez Rosjan po rozpoczęciu inwazji na pełną skalę 24 lutego br. Opanowali oni większość jego terenu w ciągu kilku dni po rozpoczęciu ataku. Niedawno tereny te zostały oficjalnie anektowane przez Moskwę.

Od końca sierpnia siły ukraińskie odbiły część okupowanych przez Rosjan obszarów i niszczyły, dzięki zachodnim wyrzutniom rakietowym, przeprawy przez Dniepr chcąc odciąć rosyjskie oddziały od zaopatrzenia z lewego brzegu rzeki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rosjanie przeprowadzili ewakuację ludności cywilnej z prawego brzegu Dniepru, na którym znajduje się front i miasto. W zeszłym tygodniu potwierdzili, że ewakuują również ludność pasa na lewym brzegu rzeki.

Kresy.pl/Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply