Administracja Bidena poinformowała w piątek, że przygotowuje listę ukierunkowanych sankcji wobec kluczowych członków białoruskiego rządu w związku z wymuszonym lądowaniem samolotu pasażerskiego i aresztowaniem dziennikarza – poinformowała agencja Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, administracja Bidena poinformowała w piątek, że przygotowuje listę ukierunkowanych sankcji wobec kluczowych członków białoruskiego rządu w związku z wymuszonym lądowaniem samolotu pasażerskiego i aresztowaniem dziennikarza.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone zawieszają również porozumienie między Waszyngtonem a Mińskiem z 2019 roku, które zezwala przewoźnikom z każdego kraju na korzystanie z przestrzeni powietrznej drugiego. USA podejmie także inne działania przeciwko rządowi prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

Zobacz też: Białoruski emigracyjny działacz ogłosił zbiórkę pieniędzy na nagrodę za aresztowanie Łukaszenki

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6328.82 PLN    (28.76%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W oświadczeniu wezwano Łukaszenkę do umożliwienia wiarygodnego międzynarodowego śledztwa w sprawie wydarzeń z 23 maja, kiedy samolot pasażerski Ryanair lecący z Grecji na Litwę został zmuszony do lądowania w Mińsku.

Psaki powiedziała, że Stany Zjednoczone, wraz z UE i innymi sojusznikami, opracowują listę ukierunkowanych sankcji wobec kluczowych członków rządu Łukaszenki „związanych z ciągłym łamaniem praw człowieka i korupcją, fałszowaniem wyborów w 2020 roku i wydarzeniami z 23 maja”.

Zobacz też: Ukraina zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla białoruskich samolotów

Stany Zjednoczone w zeszłym roku nałożyły sankcje na ośmiu białoruskich urzędników w związku z wyborami w sierpniu 2020 roku, które według opinii na zachodzie były sfałszowane.

Prezydent Joe Biden powiedział we wtorek, że sankcje wobec Białorusi są „w grze”, nie podając szczegółów. Departament Skarbu opracuje dekret wykonawczy do podpisania przez Bidena, który zapewni zwiększone władze do nałożenia sankcji na członków rządu Łukaszenki, a 3 czerwca ponownie nałoży sankcje na dziewięć białoruskich przedsiębiorstw państwowych i zakaże osobom ze Stanów Zjednoczonych zajmowania się wspólnymi interesami.

Zobacz też: Litwa wydaliła dwóch oficerów białoruskiego wywiadu działających pod dyplomatyczną przykrywką

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz