Pierwszy na Ukrainie pomnik Symona Petlury stanął w Winnicy na środkowej Ukrainie. W pamięci Żydów zapisał się on głównie jako dowódca oddziałów, które dokonywały pogromów.

W Winnicy odsłonięto pomnik Symona Petlury. Jak podaje lokalny portal Moja Winnica, jest to pierwszy pełnowymiarowy pomnik na cześć prezydenta i naczelnego wodza URL na Ukrainie. Uroczystość odbyła się w ubiegłą sobotę w Święto Obrońcy Ojczyzny. Tego dnia w mieście odbywał się także festiwal wojskowej rekonstrukcji „Winnica – stolica URL”.

Pomnik, przedstawiający Petlurę siedzącego na ławce, ustawiono na podwórzu budynku, w którym od 7. maja do 19. czerwca 1920 roku mieściła się kancelaria ukraińskiego przywódcy. Obecnie mieści się w nim regionalna rozgłośnia radiowa.

Jedynym pomnikiem Petlury na Ukrainie było dotychczas popiersie w Równem odsłonięte w 2001 roku.

Odsłonięcie pomnika wywołało negatywną reakcję Eduarda Dolinskiego, przewodniczącego Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego. „Wybór miejsca dla siedzącego szefa Dyrektoriatu nie jest przypadkowy: w Winnicy i w dziesiątkach innych miast i miasteczek Ukrainy jego wojska organizowały żydowskie pogromy, w których okrutnie zabito według różnych ocen od 50 do 200 tysięcy niewinnych Żydów.” – napisał Dolinski na Facebooku. Zacytował także wiersz ułożony specjalnie na tę okazję przez potomka zabitych wówczas Żydów, nazywający pomnik swoistym „nagrobkiem” dla pomordowanych.

Jak twierdzą historycy, Petlura próbował powstrzymywać podległe sobie oddziały przed dokonywaniem pogromów, jednak w chaosie lat 1919-1920 nie był w stanie w pełni ich kontrolować.

Bądź co bądź antysemityzm nie był wizytówką polityki UNR. Raczkująca ukraińska republika proklamowała daleko idącą polityczną i kulturalną autonomię dla Żydów oraz innych nie‑Ukraińców, a Żydzi pełnili obowiązki ministrów w nowym rządzie. Jednakże UNR była całkowicie bezsilna i była zmuszona polegać na nieregularnych oddziałach, takich jak te dostarczane przez atamanów, którzy z łatwością zmieniali strony. Często bez możliwości wpływu na swoich żołnierzy rząd UNR pod kierownictwem Symona Petlury przymykał oczy na okrucieństwa przez nich popełniane. I chociaż rząd Petlury wydał oświadczenia potępiające okrucieństwa, w tym samym czasie awansował oficerów zamieszanych w udział w pogromach. napisał niemiecki historyk Frank Golczewski w ostatnio wydanym tomie „OUN i UPA a Zagłada Żydów”.

Kresy.pl / Moja Winnica / Ukraińska Prawda

Czytaj kolejny artykuł
4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz