Mural przedstawia zaginiony fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej z postacią bohatera obu narodów gen. Józefa Bema.

Konsul generalny Węgier w Krakowie Adrienne Körmendy wzięła udział w uroczystości symbolicznego odsłonięcia wielkiego muralu na ścianie kamienicy w Tarnowie, przedstawiającego zaginiony fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej Jana Styki. Dzieło przedstawia bohatera narodowego Węgier i Polski gen. Józefa Bema w zwycięskiej bitwie pod Sybinem z wojskami austriacko-rosyjskimi w 1849 roku.

Mural namalowano na ścianie zwróconej w stronę pomnika gen. Bema, który stoi na pobliskim skwerze. Józef Bem urodził się i został pochowany w Tarnowie.

Konsul Węgier uznała mural za kolejny dowód przyjaźni polsko-węgierskiej oraz wierności tarnowian wobec Węgrów. „Za tę wierność i za tę przyjaźń jesteśmy niesłychanie wdzięczni” – dziękowała konsul podczas uroczystości.

Mural wykonała z inicjatywy Rady Osiedla Starówka tarnowska artystka Anna Kropiowska. Malowidło odwzorowano w skali 1 do 1. Mural kosztował 25 tys. złotych. Uroczystość jego symbolicznego odsłonięcia, która odbyła się w ubiegłą sobotę, była częścią święta tarnowskiego Starego Miasta.

Panoramę Siedmiogrodzką namalowano pod kierunkiem Jana Styki i po raz pierwszy zaprezentowano 120 lat temu w lwowskiej Rotundzie. Artysta z czasem pociął dzieło na mniejsze kawałki, by je sprzedawać jako osobne obrazy. Muzeum Regionalne w Tarnowie usiłuje teraz zgromadzić wszystkie te fragmenty. Tarnowski mural przedstawia fragment, którego nie udało się do dzisiaj odnaleźć, lecz wiadomo jak wyglądał dzięki oleodrukowi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Rząd Węgier chce nabyć obrazy sławiące przyjaźń z Polską [+GRAFIKA]

Kresy.pl / TVP3 / Radio Kraków

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz