Podczas V Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków uzgodniono zajęcie się sprawą Ukrainy Karpackiej i stosunków polsko-ukraińskich w 1939 roku.

W dniach 19-21 października w Czerkasach na Ukrainie odbyły się V obrady Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków. – podała strona internetowa Instytutu Pamięci Narodowej.

Podczas piątego już spotkania polskich i ukraińskich historyków pod egidą IPN-ów obu krajów omówiono wydarzenia na wschodniej Lubelszczyźnie w latach 1942-1944. O wydarzeniach roku 1942 ze strony polskiej referat wygłosił Igor Hałagida a ze strony ukraińskiej Jurij Makar. Stosunki polsko-ukraińskie w roku 1944 referowali Myrosław Iwanyk i Mariusz Zajączkowski. Całość zagadnienia podsumował prof. Mirosław Szumiło, dyrektor Biura Badań Historycznych IPN.

Jak wynika z wypowiedzi prof. Szumiły dla PAP, ukraińscy historycy utrzymywali, że przyczyną rzezi wołyńskiej było rzekome masowe mordowanie Ukraińców przez Polaków na ziemi chełmskiej w 1942 roku. Polscy historycy opierając się na badaniach prof. Hałagidy udowadniali błędność ich twierdzeń.

Tylko w przypadku dwóch ofiar ukraińskich udowodniono, że zginęły z rąk polskiego podziemia. Dwie dalsze to prawdopodobne ofiary partyzantki komunistycznej. W przypadku 65 osób sprawcy zabójstw są nieznani. Duża część zginęła zapewne w akcjach polskiego podziemia, ale pozostali padli ofiarą oddziałów partyzantki sowieckiej lub zwykłych band rabunkowych – mówił Szumiło.

Podczas VI Forum, które zaplanowano na marzec 2018 roku zostanie omówiona sytuacja w Galicji Wschodniej (Małopolsce Wschodniej) w latach 1943-1945. Ponadto w związku z kontrowersjami związanymi z rzekomym rozstrzeliwaniem ukraińskich bojowników Rusi Karpackiej przez Korpus Ochrony Pogranicza, tematyka ta zostanie poruszona podczas forum, które odbędzie się za rok.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Trwają obrady IV Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków

Organizatorami spotkań, które odbywają się naprzemiennie w Polsce i na Ukrainie są Instytuty Pamięci Narodowej Polski i Ukrainy. Obrady Forum nie są jawne, po ich zakończeniu wydawany jest wspólny komunikat.

Kresy.pl / IPN / PAP

Czytaj kolejny artykuł
7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Beresteczko1651 :

    Nie wiem czy z premedytacją czy nie ale tzw. polscy historycy dali się ewidentnie zepchnąć do defensywy zawodowym ukraińskim kłamcom, zwanym tam historykami. Z ukraińcami nie ma najmniejszego sensu poważnie dyskutować na tematy historyczne, ponieważ stoją oni przed następującą alternatywą – albo łgać, przeinaczać, zamazywać prawdę, ukrywać fakty, albo przyznać: tak jesteśmy potomkami i spadkobiercami bandytów, morderców, ludobójców, najbardziej bestialskich zbrodniarzy w nowoczesnej historii. Nietrudno się domyślić, który wariant wybiorą, dlatego wszystkich, którzy namawiają do „dialogu” z ukraińcami posądzałbym albo o zdradę polskich interesów na rzecz banderowskiej ukrainy albo o bezdenną głupotę!