Najnowszy sondaż przynosi niejednoznaczny obraz stanowiska społeczeństwa na temat sytuacji wokół mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów przyjętego przez Unię Europejską.

Pracownia United Surveys w ramach sondażu przeprowadzonego dla RMF FM i “Dziennika Gazety Prawnej” zapytała Polaków, kto ma rację w sporze jaki w kwestii nielegalnych migratów trwa między rządem Polski a Komisją Europejską. 43,7 proc. badanych uznało razkę Komisji Europejskiej. Mniej, bo 34,5 proc. ankietowanych twierdziło, że słuszność ma polski rząd. 11,3 proc. uczestników badania wybrało odpowiedź “Nikt nie ma racji”, a 10,6 proc. “Nie wiem/trudno powiedzieć”, podał portal Dorzeczy.pl

Nieoczekiwanie w tym kontekście przedstawiała się odpowiedź na drugie pytanie o imigrację zarobkową do Polski spoza Europy. 45,5 proc. badanych sprzeciwiło się ściągania do pracy w naszym kraju. Przy czym 25,5 proc. badanych “Zdecydowanie nie zgadza się” na taką imigrację zarobkową, a 20 proc. “Raczej się nie zgadza”.

8 czerwca w Luksemburgu ministrowie spraw wewnętrznych UE określili ramy nowej polityki wobec migrantów spoza wspólnoty mimo, że według traktatów polityka migracyjna jest kompetencją władz państw członkowskich. Zakłada on też „solidarność” w kwestii przyjmowania nielegalnych migrantów wpuszczonych przez konkretne państwa na granicy zewnętrznej Unii i ubiegających się o azyl. Powstanie mechanizm „relokacji” do krajów, w których ich liczba będzie największa, o co od dawna zabiegały państwa południa UE, takiej jak Hiszpania, Włochy czy Grecja. Państwo będzie mogło się uchylić od tego obowiązku tylko po wypłaceniu 20 tys. euro za każdego nieprzyjętego migranta, według liczby wypracowanej dla niego na poziomie wspólnoty.

Władze Polski wyrażają sprzeciw wobec obowiązkowości mechanizmu relokacji imigrantów bądź opłat za ich nieprzyjmowanie.

Jednocześnie za rządów Prawa i Sprawiedliwości Polska stała się najbardziej imigracyjnym państwem Europy. Od lat nasz kraj wydaje najwięcej różnego rodzaju pozwoleń na pobyt i pracę dla cudzoziemców.

dorzeczy.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply