Płci dziecka nie wpisano na razie do karty zdrowia. Jego rodzic walczy o rezygnację określania płci dzieci we wszystkich dokumentach.

Ośmiomiesięczne dziecko Searyl Atli jest pierwszym dzieckiem na świecie, które otrzymało kartę zdrowia bez określenia płci – informują kanadyjskie media.

Dziecko urodziła kanadyjska transseksualistka Kori Doty, która nie identyfikuje się ani z płcią żeńską, ani z męską. Twierdzi ona, że dziecko (które określa zaimkiem „oni”) powinno samo w przyszłości „odkryć swoją płeć”. W karcie zdrowia dziecka jako płeć wpisano literę U, co oznacza „nieokrelona” (undertermined) lub „nieprzypisana” (unassigned). Kori Doty walczy teraz, by płci dziecka nie określono w jego akcie urodzenia.

Kori Doti twierdzi, że oględziny dziecka po porodzie nie są wystarczające do określenia, jaką płeć będzie ono miało, lub „wybierze” w swoim życiu.

Wychowuję Searyl w taki sposób, że do czasu aż one [sic!] osiągną samoświadomość i będą mogły mi powiedzieć, kim są, traktuję je jako dziecko i próbuję dać im miłość oraz wsparcie, aby były jak najpełniej osobą, która jest poza ograniczeniami wypływającymi z bycia chłopcem lub mężczyzną – powiedziała Kori Doti stacji CBS.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Władze kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska na razie nie chcą zgodzić się na wydanie aktu urodzenia bez oznaczonej płci dziecka. Do walki o wydanie takiego dokumentu Doti wynajęła prawniczkę barbarę findlay (która pisze swoje imię i nazwisko małymi literami). Jak podaje CBC, prowincje Ontario i Alberta zastanawiają się obecnie nad wprowadzeniem „trzeciej płci” w swoich dokumentach, jednak Doti chodzi o coś więcej – o nie określanie płci dziecka w ogóle.

Doti, która jest członkiem Gender-Free ID Coalition (Koalicji przeciw określaniu płci w dokumentach tożsamości), twierdzi, że osoby, które nie zgadzają się z płcią przypisaną im przy urodzeniu, mają później szereg problemów ze zmianą dokumentów.

Według BBC kanadyjskie media twierdzą, iż karta zdrowia Searyl Atli jest pierwszym takim dokumentem na świecie, w którym nie określono płci dziecka.

CZYTAJ TAKŻE: Szefowa kanadyjskiego MSZ: promocja aborcji i LGBT to podstawa naszej polityki zagranicznej

Kresy.pl / BBC / CBC

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz