Administracja Cywilna zatwierdzi w tym tygodniu budowę ponad 2000 jednostek mieszkalnych na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu – donosi w niedzielę renomowany izraelski dziennik „Haaretz”.

Najwyższa Rada ds. Planowania Administracji Cywilnej zamierza w najbliższych dniach wydać zgodę na budowę ponad 2000 budynków mieszkalnych w odizolowanych osiedlach na Zachodnim Brzegu. Ponadto według „Haaretz”, 258 jednostek mieszkalnych wybudowanych nielegalnie w mieście Talmon, zostanie zaaprobowana z mocą wsteczną.

Czytaj także: Trybunał w Hadze zbada domniemane zbrodnie wojenne Izraela. Netanjahu: to antysemityzm

Izraelska Administracja Cywilna, która zajmuje się administrowaniem na Zachodnim Brzegu, jest podporządkowana biuru Koordynacji Działań Rządowych na Terytoriach (COGAT), podlegającym bezpośrednio izraelskiemiu Ministerstwu Obrony.

Działania Administracji Cywilnej są odpowiedzią na słowa Benjamina Netanjahu o budowie dodatkowych 3000 jednostek mieszkalnych na Zachodnim Brzegu. Obietnica ze strony polityka padła podczas wyborów na przewodniczącego partii Likud, które wygrał Netanjahu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Tymczasem w sobotę Biuro ONZ ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych (OCHA) opublikowało raport „Ochrona ludności cywilnej”, według którego w 2019 r. zburzono lub skonfiskowano 617 palestyńskich domostw i przesiedlono 898 Palestyńczyków. Oznacza to wzrost wyburzeń i konfiskat o 35 proc. i wzrost liczby osób przesiedlonych o 92 proc. w porównaniu z 2018 r. Ponadto służby izraelskie usunęły ok. 2500 drzew, które służyły jako teren rekreacyjny dla mieszkańców dwóch miasteczek na Zachodnim Brzegu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na początku grudnia specjalny wysłannik ONZ ds. rozmów pokojowych na Bliskim Wschodzie Nikołaj Mładenow poinformował, że Tel-Awiw w ciągu trzech lat zatwierdził plany budowy 22000 jednostek mieszkaniowych na Zachodnim Brzegu i we wschodniej Jerozolimie po tym, jak pod koniec 2016 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję potępiającą działalność osadniczą na ziemiach palestyńskich.

W sumie na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie mieszka już 600 tys. Izraelczyków w osiedlach wybudowanych po 1967 r. Palestyńczycy uważają terytorium Zachodniego Brzegu za integralną część niepodległej Palestyny.

Czytaj także naszą analizę: Cicha śmierć chrześcijan w Palestynie

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / jpost.com / presstv.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz