W 2019 r. wartość aktywów netto najbogatszych 500 osób na świecie wzrosła o 25 proc., co jeszcze bardziej pogłębiło widoczne już nierówności dochodowe, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.
Według Bloomberg Billionaires Index opublikowanego w piątek, łączna wartość netto majątku 500 najbogatszych ludzi na świecie wzrosła o 1,2 bln dolarów w ciągu ostatnich 12 miesięcy, osiągając w sumie wartość 5,9 bln dolarów.
Czytaj także: Bank Światowy: wolny handel przyczynia się do wzrostu nierówności płacowych
W samych Stanach Zjednoczonych miliarderzy w 2019 r. powiększyli swój majątek o 500 mld dolarów. Założyciel i szef Facebooka Mark Zuckerberg zwiększył wartość swojego portfela aktywów o 27,3 mld dolarów, a współzałożyciel Microsoftu Bill Gates o 22,7 mld dolarów.
Niektórzy miliarderzy zanotowali także spadek zamożności. Jednym z nich był Jeff Bezos, właściciel Amazonu, którego majątek skurczył się o 9 mld dolarów. Stało to się jednak wskutek ugody rozwodowej, pomimo której Amerykanin wciąż pozostaje najbogatszą osobą na świecie.
Raport został opublikowany podczas prawyborów prezydenckich w Partii Demokratycznej, w której kwestie związane z nierównościami dochodowymi i dysproporcjami majątkowymi są kontrowersyjnymi tematami. Dwóch startujących kandydatów może pochwalić się olbrzymimi majątkami – są nimi menedżer kalifornijskiego funduszu hedgingowego Tom Steyer oraz były burmistrz Nowego Jorku i biznesmen Michael Bloomberg. Co ciekawe, ten ostatni jest właścicielem strony agencji prasowej Bloomberg, która opublikowała raport. Nie ma w nim jednak informacji o majątku samego Michaela Bloomberga.
Oprócz Steyera i Bloomberga o nominację Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w USA będzie ubiegał się również Bernie Sanders, polityk znany z radykalnie lewicowych poglądów, który był głównym rywalem Hillary Clinton w prawyborach w 2016 r.
Raport wskazuje także, że nierówności dochodowe w Stanach Zjednoczonych osiągnęły w 2019 r. najwyższy poziom, odkąd zaczęto gromadzić dane, czyli od przeszło 50 lat. Według raportu 400 najbogatszych ludzi w Stanach Zjednoczonych posiada więcej majątku niż 150 mln ludzi z dolnych 60 proc. Ponadto od początku lat 80. wartość majątku najbogatszych 400 ludzi zwiększyła się trzykrotnie.
Czytaj także: „Żółte kamizelki” przeciw nierównościom ekonomicznym [+VIDEO]
Kresy.pl / bloomberg.com
Czyste zyski w branży w US military industrial complex wynoszą około 25%, czysty zysk z kapitału w hedgefunds dla superbogatych to około 30%.
Dla kontrastu czysty zysk ze średniej lokaty 12-miesięcznej w Polsce to 0,90%-19%(podatek Belki)-3,2%(inflacja).
Przyszłość wygląda wspaniale (dla superbogatych).