W Sosnowcu, na osiedlu przy ulicy Będzińskiej, 3 listopada za garażami odnaleziono zwłoki mężczyzny, 35-letniego Ukraińca. W sprawie zatrzymanych zostało dwóch jego rodaków.
Około godziny 12:00 sosnowiecka policja otrzymała zgłoszenie o podejrzanym znalezisku. Po przyjeździe na miejsce służby ujawniły ciało mężczyzny w wieku około 35 lat, z widocznymi ranami kłutymi na szyi i pod żebrami.
Wstępne oględziny oraz obecność ostrych obrażeń wskazywały na przestępstwo, dlatego natychmiast wszczęto śledztwo pod kątem zabójstwa.
Szybka reakcja policji i prokuratury doprowadziła do zatrzymania dwóch mężczyzn, obywateli Ukrainy, w wieku 26 i 46 lat. Podejrzani już usłyszeli zarzuty, a grozi im kara nawet dożywotniego więzienia.
Według wstępnych ustaleń wynika, że spotkanie pomiędzy podejrzanymi a ofiarą miało charakter przypadkowy. Mężczyźni szukali alkoholu, a konfrontacja z nieznajomym zakończyła się tragicznie po wybuchu kłótni, podczas której użyto noży.
5 listopada, wieczorem, śledczy przeprowadzili wizję lokalną na miejscu zdarzenia, by odtworzyć przebieg zbrodni. To istotny krok w postępowaniu, pozwalający lepiej zrozumieć, co doprowadziło do tragedii i jak przebiegały ostatnie chwile ofiary.
Jak informowaliśmy, w porównaniu do 2020 roku liczba obcokrajowców w polskich więzieniach wzrosła dwukrotnie. Połowę z nich stanowią Ukraińcy.
W lipcu br. w więzieniach w naszym kraju przebywało 2407 cudzoziemców. Najwięcej wśród nich byłoUkraińców – 1261. Zajmujących drugie miejsce Gruzinów było blisko cztery razy mniej – 330. Liczba osadzonych Białorusinów wynosi 146.
Najwięcej cudzoziemców odbywa karę pozbawienia wolności za wypadki drogowe, rozboje i bójki oraz zabójstwa.
„Rzeczpospolita” przyznaje, że wzrost liczby obcokrajowców w polskich więzieniach ma ścisły związek z masową imigracją. „Według światowych trendów i badań, emigranci ciężko się adaptują do nowych warunków. Trafia do nas najbiedniejsza grupa cudzoziemców, którym trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości” powiedział cytowany przez gazetę kryminolog, prof. Brunon Hołyst.
W maju br. pisaliśmy, że jak wynika z danych Komendy Głównej Policji przekazanych portalowi Kresy.pl, cudzoziemcy stanowią aż 40 proc. poszukiwanych przez policję w Polsce w związku z artykułem 148. KK (zabójstwo). Wśród nich najwięcej jest obywateli Ukrainy, a na drugim miejscu znajdują się obywatele Rosji.
Ponad 17 tys. przestępstw popełnili w ubiegłym roku przebywający w Polsce cudzoziemcy. Problemem jest głównie jazda po pijanemu i związane z tym łamanie zakazów sądowych. Zdaniem ekspertów, niektórzy imigranci czują się u nas bezkarnie.
Według danych z KGP, w 2023 roku przestępstwa w Polsce popełniło łącznie 17 278 przybyszów z zagranicy. To wzrost o 2,4 tys. w stosunku do 2022 roku, a zarazem pięć razy więcej niż dekadę temu. Statystyki pokazują, że przestępstw najczęściej dopuszczali się Ukraińcy (ponad 50 proc. obcokrajowców z zarzutami), a dalej Gruzini (ponad 2,7 tys.) i Białorusini (ponad tysiąc osób).
W marcu br. „Rzeczpospolita” podała, powołując się na dane Komendy Głównej Policji, że w 2023 roku przestępstw dopuściło się 10 proc. spośród ogółu przebywających w Polsce legalnie obywateli Gruzji. To przede wszystkim kradzieże i jazda w stanie nietrzeźwym. Gazeta napisała, że to efekt znacznego ułatwienia Gruzinom przyjazdu do Polski.
Kresy.pl / katowice.tvp.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!