Prawie 90% Ukraińców uważa, że od 24 lutego 2022 r. poziom korupcji wzrósł lub raczej wzrósł. Są to dane z badania przeprowadzonego przez Ukraińską Platformę Socjologiczną.
W poniedziałek Ukraińska Platforma Socjologiczna opublikowała dane, z których wynika, że prawie 90% Ukraińców uważa, że od 24 lutego 2022 r. poziom korupcji wzrósł lub raczej wzrósł.
Odpowiadając na pytanie „Czy uważasz, że poziom korupcji na Ukrainie zmienił się od 24 lutego 2022 r.”, 59,1% stwierdziło, że wzrósł, a 30,2% stwierdziło, że raczej wzrósł. Fakt, że poziom korupcji spadł lub raczej spadł, zgłosiło 4,7% respondentów, a dla 6% trudno było odpowiedzieć na to pytanie.
Zobacz też: Korupcja na Ukrainie. Zatrzymano przedstawiciela władz Energoatomu
Następnie ankietowanych poproszono o ocenę, które organy władzy na Ukrainie są najbardziej i najmniej dotknięte korupcją. Okazało się, że najbardziej dotknięte korupcją, według obywateli Ukrainy, są system TCC i system sądowniczy — 71,2% respondentów wymieniło te instytucje. Jeśli chodzi o organy najmniej dotknięte korupcją, respondenci wymienili Siły Zbrojne Ukrainy, które są najmniej dotknięte korupcją (32%) oraz organy ochrony socjalnej, które są uważane za najmniej dotknięte korupcją (32,4%). Fakt, że nie ma ani jednej instytucji, która nie byłaby dotknięta korupcją, zgłosiło 19,3% respondentów.
Na pytanie „czy organy antykorupcyjne zwalczające korupcję są wystarczające?” – 2,3% respondentów stwierdziło, że są one całkowicie wystarczające, a 4,6% uważa, że są one wystarczające. 20,1% respondentów stwierdziło, że są one w większości niewystarczające, a 38,6% wskazało, że są one kategorycznie niewystarczające. 23% respondentów uważa, że organy antykorupcyjne wręcz przeciwnie przyczyniają się do wzrostu korupcji.
Następnie respondenci zostali poproszeni o odpowiedź na zestaw pytań wyborczych, z których pierwsze brzmiało: „Czy konieczne jest przeprowadzenie wyborów na Ukrainie pomimo stanu wojennego?”. 17,6% respondentów odpowiedziało, że wybory powinny być obowiązkowe. 50,4% uważa, że jest to konieczne, ale pod warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa i możliwości głosowania wszystkim, w tym wojsku, osobom wewnętrznie przesiedlonym i osobom za granicą. 21,3% uważa, że przed zakończeniem wojny nie powinno być wyborów. 10,6% odmówiło odpowiedzi na to pytanie.
Kresy.pl
Te pozostałe 10% to zapewne korupcyjni.