Sondaż: Prawie 90 proc. Ukraińców uważa, że korupcja w ich kraju wzrosła

Prawie 90% Ukraińców uważa, że ​​od 24 lutego 2022 r. poziom korupcji wzrósł lub raczej wzrósł. Są to dane z badania przeprowadzonego przez Ukraińską Platformę Socjologiczną.

W poniedziałek Ukraińska Platforma Socjologiczna opublikowała dane, z których wynika, że prawie 90% Ukraińców uważa, że ​​od 24 lutego 2022 r. poziom korupcji wzrósł lub raczej wzrósł.

Odpowiadając na pytanie „Czy uważasz, że poziom korupcji na Ukrainie zmienił się od 24 lutego 2022 r.”, 59,1% stwierdziło, że wzrósł, a 30,2% stwierdziło, że raczej wzrósł. Fakt, że poziom korupcji spadł lub raczej spadł, zgłosiło 4,7% respondentów, a dla 6% trudno było odpowiedzieć na to pytanie.

Zobacz też: Korupcja na Ukrainie. Zatrzymano przedstawiciela władz Energoatomu

Następnie ankietowanych poproszono o ocenę, które organy władzy na Ukrainie są najbardziej i najmniej dotknięte korupcją. Okazało się, że najbardziej dotknięte korupcją, według obywateli Ukrainy, są system TCC i system sądowniczy — 71,2% respondentów wymieniło te instytucje. Jeśli chodzi o organy najmniej dotknięte korupcją, respondenci wymienili Siły Zbrojne Ukrainy, które są najmniej dotknięte korupcją (32%) oraz organy ochrony socjalnej, które są uważane za najmniej dotknięte korupcją (32,4%). Fakt, że nie ma ani jednej instytucji, która nie byłaby dotknięta korupcją, zgłosiło 19,3% respondentów.

Na pytanie „czy organy antykorupcyjne zwalczające korupcję są wystarczające?” – 2,3% respondentów stwierdziło, że są one całkowicie wystarczające, a 4,6% uważa, że ​​są one wystarczające. 20,1% respondentów stwierdziło, że są one w większości niewystarczające, a 38,6% wskazało, że są one kategorycznie niewystarczające. 23% respondentów uważa, że ​​organy antykorupcyjne wręcz przeciwnie przyczyniają się do wzrostu korupcji.

Następnie respondenci zostali poproszeni o odpowiedź na zestaw pytań wyborczych, z których pierwsze brzmiało: „Czy konieczne jest przeprowadzenie wyborów na Ukrainie pomimo stanu wojennego?”. 17,6% respondentów odpowiedziało, że wybory powinny być obowiązkowe. 50,4% uważa, że ​​jest to konieczne, ale pod warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa i możliwości głosowania wszystkim, w tym wojsku, osobom wewnętrznie przesiedlonym i osobom za granicą. 21,3% uważa, że ​​przed zakończeniem wojny nie powinno być wyborów. 10,6% odmówiło odpowiedzi na to pytanie.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz