Niemiecka agencja informacyjna dpa poinformowała, że ​​Niemcy zawarły porozumienie o wysłaniu ciężkiej broni na Ukrainę z kilkoma krajami europejskimi, w tym ze Słowenią, która ma wysyłać swoje czołgi na Ukrainę w zamian za czołgi i transportery opancerzone z Niemiec.

Jak przekazał w czwartek Reuters, powołując się na agencję prasową dpa, Niemcy zawarły porozumienie o wysłaniu ciężkiej broni na Ukrainę z kilkoma innymi krajami europejskimi, w tym ze Słowenią, która ma wysyłać swoje czołgi na Ukrainę w zamian za czołgi i transportery opancerzone z Niemiec.

Agencja prasowa, powołując się na anonimowe źródła, poinformowała w czwartek, że porozumienie zostało potwierdzone w Berlinie.

Poproszone o komentarz słoweńskie ministerstwo obrony początkowo poinformowało, że nie może wypowiedzieć się na temat ewentualnych porozumień o wysyłaniu broni na Ukrainę.

Później w oświadczeniu podano, że minister obrony Matej Tonin rozmawiał w środę ze swoją niemiecką odpowiedniczką Christine Lambrecht za pośrednictwem połączenia wideo.

“Na spotkaniu dyskutowano o tym, jak kraje sojusznicze mogą pomóc Ukrainie w obronie przed rosyjską agresją, a pod tym względem różne sposoby, w jakie Słowenia i Niemcy mogą wspólnie pomóc Ukrainie” – powiedział minister.

Według źródeł dpa, Słowenia wyśle ​​na Ukrainę czołgi, podczas gdy Niemcy przekażą Słowenii niemieckie czołgi i transportery opancerzone z własnych zasobów.

Źródła podają, że zgodnie z umową Niemcy przekażą Słowenii transportery opancerzone Marder i Fuchs, podczas gdy Słowenia poprosiła o nowocześniejsze uzbrojenie, w tym czołgi Leopard 2 oraz transportery opancerzone Puma i Boxer.

Według informacji dostępnych na stronie słoweńskich sił zbrojnych, w Słowenii nie ma czołgów T-72, ale wyprodukowane w Jugosławii czołgi M-84, zmodernizowane wersje T-72.

Jak poinformowała w środę niemiecka gazeta Bild, w marcu Ukraina zgłosiła zapotrzebowanie na czołgi Leopard, a także pojazdy opancerzone Puma, Marder, Boxer i Fuchs. Jak donosi Bild, armia niemiecka i firmy były gotowe je dostarczyć. Jednak niemiecki kanclerz Olaf Scholz zablokował dostawy ciężkiej broni, dostarczając tylko amunicję, sprzęt wywiadowczy i broń strzelecką.

Jak informowaliśmy, Armin Papperger prezes Rheinmetall ogłosił w wywiadzie dla gazety Handelsblatt, że konsorcjum może przygotować dostarczenie do 50 używanych czołgów bojowych Leopard 1 na Ukrainę. Rheinmetall może dostarczyć pierwsze czołgi w ciągu sześciu tygodni, a pozostałe w ciągu kolejnych trzech miesięcy za pośrednictwem swojej spółki zależnej Rheinmetall Italia, jeśli otrzyma zielone światło od niemieckiego rządu, powiedział Papperger.

Papperger zaznaczył, że ukraińscy żołnierze mogą zostać przeszkoleni na Leopardzie 1 w ciągu kilku dni, jeśli są już wykwalifikowanym personelem wojskowym. Handelsblatt poinformował, że politycy niemieckiego rządu koalicyjnego, są otwarci na ewentualną dostawę czołgów Leopard.

„Trzeba być nieco bardziej wyszkolonym do Leoparda 1. Ale jeśli Ukraińcy chcą czołgu, należy znaleźć sposób” – powiedział gazecie Marcus Faber, rzecznik polityki obronnej grupy parlamentarnej Wolnych Demokratów.

Warto przypomnieć, że przewodnicząca komisji obrony niemieckiego Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann, zaproponowała, aby kraje Europy Wschodniej dostarczyły Ukrainie ciężki sprzęt. W zamian państwa miałyby otrzymywać rekompensaty od Niemiec.

“Armia ukraińska musiałaby najpierw zostać przeszkolona w zakresie obsługi czołgów Marder (red. Marder to w rzeczywistości bojowy wóz piechoty). Dlatego proponuję, aby nasi wschodnioeuropejscy partnerzy dostarczyli Ukrainie odpowiednie rodzaje broni” – podała Strack-Zimmermann dziennikowi “Rheinische Post”.

Kresy.pl/dpa/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply