Niemiecki koncern Rheinmetall jeszcze w tym roku mógłby dostarczyć na Ukrainę 35 transporterów opancerzonych Marder.

Ukraińcy chcą kupić bojowe wozy piechoty bezpośrednio u niemieckiego producenta, podał w niedzielę niemiecki nadawca publiczny Deutsche Welle, powołując się na informacje gazety “Bild am Sonntag”. Łącznie sprzedane zostanie 35 maszyn.

Początkowo Rheinmetall proponował niemieckim siłom zbrojnym natychmiastowe przekazanie na Ukrainę tych sprawnych Marderów, które już są w ich dyspozycji, a następnie odebranie gotowego sprzętu od producenta. Jednak niemieckie Ministerstwo Obrony sprzeciwiło się temu. Jednocześnie nie oceniono stanu bojowych wozów piechoty oraz konieczności ich przeglądu i konserwacji – podało DW. Jak pisaliśmy na naszym portalu Niemcy odmówiły takiej prośbie ze strony władz Ukrainy, tłumacząc, że obniżyłoby to ich własny potencjał.

Ponadto pod koniec marca Rheinmetall zwrócił się do minister obrony Christine Lambrecht w sprawie zakupu 4 mln sztuk amunicji do bojowych wozów piechoty i ich dostarczenia na Ukrainę, ale firma nie otrzymała odpowiedzi na swoje zapytanie.

Stanowisko oficjalnego Berlina wywołało krytykę ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrija Melnyka. Rozpoczęta przez Rosję wojna z Ukrainą trwa już od półtora miesiąca, ale Berlinowi „nie spieszy się”, narzekał Melnyk w rozmowie z “Bild am Sonntag”.

Według gazety Kijów otrzymał jeszcze ofertę od innego niemieckiego dostawcy broni. Według niej Krauss-Maffei Wegmann zaproponował wysłanie na Ukrainę 100 samobieżnych dział artyleryjskich (ACS) PzH 2000. Oferta została przedstawiona rządowi Niemiec. Pierwsze nowe działa samobieżne mogą być dostarczone 30 miesięcy po podpisaniu kontraktu, czyli nie wcześniej niż w drugiej połowie 2024 r. i najpóźniej do 2027 r., stwierdzili anonimowi ukraińscy urzędnicy rządowi, z którymi rozmawiał niemiecki dziennikarz.

Władze Niemiec w pierwszym etapie wojny rosyjsko-ukraińskiej wzbraniały się przed wysyłaniem Ukraińcom uzbrojenia. Powoływały się na swoją długo praktykowaną zasadę nie wysyłania broni do państw toczących wojnę. Spowodowało to silną krytykę na Ukrainie, w Unii Europejskiej, ale też w samych Niemczech. Oficjalny Berlin zmienił pod jej wpływem swoje stanowisko.

Przypomnijmy, że Niemcy zatwierdziły w piątek dostawę na Ukrainę kilkudziesięciu bojowych wozów piechoty (BWP), które pierwotnie należały do byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Chodzi o 56 pojazdów typu BWP-1

dw.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply