Śledztwem w sprawie awarii Czajki zajmie się CBA

Śledztwo w sprawie ubiegłorocznej awarii oczyszczalni Czajka w Warszawie przejęło Centralne Biuro Antykorupcyjne – przekazała Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Przypomnijmy, pod koniec sierpnia ubiegłego roku doszło do awarii dwóch kolektorów doprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do „Czajki”. Konieczne było zrzucanie ścieków do Wisły, do czasu wybudowania przez rząd awaryjnego rurociągu położonego na moście pontonowym na Wiśle.

Następnie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji potwierdziło awarię spalarni osadów w oczyszczalni. Miała ona nie działać od grudnia 2018 r. Awaria spowodowała wyłączenie Stacji Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych. Od tego czasu osady ściekowe wywożone były przez dwie firmy do wyrobisk po kruszywie. Miesięczny koszt wywozu wynosił 1,7 mln zł, przy czym spółka nie ponosiła kosztów działalności spalarni, które wynoszą około 0,8 mln zł miesięcznie.

Teraz śledztwem ma się zająć Centralne Biuro Antykorupcyjne. Postępowanie ma m.in. objąć sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób w postaci zagrożenia epidemiologicznego. Dokumentację dotyczącą oczyszczalni funkcjonariusze CBA zabezpieczyli już w październiku ubiegłego roku, kiedy zostało złożone w tej sprawie zawiadomienie.

Postępowanie obejmuje „sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób w postaci zagrożenia epidemiologicznego oraz spowodowania zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym w znacznych rozmiarach poprzez zanieczyszczenie wody w związku z tzw. kontrolowanym spustem ścieków w Oczyszczalni Ścieków Czajka” – przekazała rzeczniczka Prokuratury. Ponadto ma zostać sprawdzona prawidłowość nadzoru sprawowanego nad realizacją inwestycji – modernizacji i rozbudowie oczyszczalni.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury, analizowany jest również „nadzór właścicielski Miasta Stołecznego Warszawy nad Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. w zakresie budowy spalarni osadów ściekowych, jej utrzymania oraz usuwania awarii”.

Kresy.pl / dorzeczy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz