Poważna awaria oczyszczalni w Warszawie, ścieki trafiają do Wisły

W Warszawie doszło do poważnej awarii kolektora oczyszczalni ścieków „Czajka”. W związku z tym ścieki z lewobrzeżnej Warszawy trafiają do Wisły.

O awarii, do której doszło w środę rano, poinformował na briefingu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Według niego dotyczy ona kolektora, który przesyła część ścieków z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ścieków „Czajka”. Trzaskowski nazwał awarię „poważną”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

375.18 PLN    (1.7%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„W związku z tym, Zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję, żeby dokonać kontrolowanego spustu nieczystości do Wisły. Wróciliśmy tym samym do sytuacji sprzed roku 2012, kiedy ta część ścieków była bezpośrednio odprowadzana do Wisły” – mówił Trzaskowski. Prezydent Warszawy uspokajał, że ujęcia wody pitnej są bezpieczne, ponieważ znajdują się powyżej miejsca, gdzie spuszcza się ścieki.

Według prezydenta Warszawy do Wisły trafiają teraz 3 metry sześcienne ścieków na sekundę. Za około 50 godzin mają one dotrzeć z nurtem rzeki do Płocka, gdzie znajdują się kolejne ujęcia wody.

W sprawie awarii w godzinach południowych w warszawskim Centrum Bezpieczeństwa odbyło się zebranie sztabu kryzysowego. Kolejne zebranie sztabu ma odbyć się w czwartek.

Według TVP Info prawdopodobnie doszło do uszkodzenia instalacji, którą ścieki z lewobrzeżnej Warszawy są przesyłane pod dnem Wisły do „Czajki”. Obecnie miejskie służby diagnozują awarię. Z komunikatów płynących z warszawskiego wynika, że nie wiadomo jeszcze, jak poważna jest awaria, jak rozległe są jej skutki i kiedy zostanie usunięta.

CZYTAJ TAKŻE: Środowiska konserwatywne mobilizują się przeciw prezydentowi Warszawy

Kresy.pl / tvnwarszawa.tvn24.pl / tvp.info / rmf24.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. lp
    lp :

    do @tagore: coś Pan przesadził z tą ilością. 180 000 m3 na godzinę = 500 m3/s ! Wg danych hydrologicznych z dnia dzisiejszego, godz 6:00 UTC przepływ w Warszawie – bulwary wynosił 255 m3/sek. Tak więc wychodziło by, że ścieków jest więcej niż wody w Wiśle.

  2. lp
    lp :

    do @tagore: muszę Pana przeprosić, to ja przesadziłem i źle wyliczyłem ilość ścieków na sekundę, napisałem 500 m3/s a powinno być 50 m3/s. Cóż, czasami mózg płata takie figle z rachunkami w pamięci. Tak więc proszę moją poprzednią uwagę traktować jako niebyłą.