25 największych firm zbrojeniowych świata sprzedało w 2019 roku broń i usługi wojskowe o łącznej wartości 361 mld dolarów, o 8,5 proc. więcej niż w roku 2018 – wynika z raportu SIPRI. W zestawieniu wciąż dominują Amerykanie, zyskują firmy chińskie, a tracą rosyjskie.
W tym miesiącu sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań Problemów Świata (SIPRI) opublikował nowy raport na temat światowego handlu bronią. Wynika z niego, że 25 największych firm zbrojeniowych świata sprzedało w 2019 roku broń i usługi wojskowe o łącznej wartości 361 mld dolarów. To o 8,5 proc. więcej niż w roku poprzednim.
W grupie tych 25 przedsiębiorstw wciąż dominują Amerykanie. Pierwsza piątka to wyłącznie firmy ze Stanów Zjednoczonych: Lockheed Martin, Boeing, Northrop Grumman, Raytheon i General Dynamics. Razem w 2019 roku zarejestrowały one sprzedaż broni wartości 166 mld dolarów, czyli 46 proc. udziału w całej grupie.
Łącznie, na liście obecnych jest 12 amerykańskich przedsiębiorstw zbrojeniowych, których udział w całej grupie „top 25” wynosi 61 proc.
Czytaj także: SIPRI: USA i Francja „dramatycznie” zwiększają eksport broni
Jednocześnie, pierwszy raz w tym zestawieniu „top 25” pojawiła się firma z Bliskiego Wschodu. To EDGE, z siedzibą z Zjednoczonych Emiratach Arabskich, która powstała w 2019 roku z połączenia ponad 25 mniejszych firm. W rankingu zajmuje 22 miejsce z udziałem na poziomie 1,3 proc. całej grupy (niespełna 4,7 mld dolarów).
Według Pietera Wezemana, Senior Researchera w programie SIPRI Arms and Military Expenditure Programme, firma EDGE to „dobra ilustracja, jak kombinacja wysokiego popytu krajowego na produkty i usługo militarne z pragnieniem, by stać się mniej zależnym od dostawców zagranicznych, napędza wzrost firm zbrojeniowych na Bliskim Wschodzie”.
Nową firmą w zestawieniu za 2019 rok jest L3Harris Technologies, na miejscu 10. Firma ta powstała z połączenia dwóch amerykańskich firm, Harris Corporation i L3 Technologies. Obie rok wcześniej znalazły się w zestawieniu SIPRI.
W „Top 25” znalazły się też cztery firmy zbrojeniowe z Chin, z czego trzy w pierwszej dziesiątce: Aviation Industry Corporation of China (AVIC; miejsce 6., czyli zaraz za „amerykańską piątką”), China Electronics Technology Group Corporation (CETC; miejsce 8.) i China North Industries Group Corporation (NORINCO; miejsce 9.). Na miejscu 24. znalazło się China South Industries Group Corporation (CSGC). Według SIPRI, łączne przychody chińskich firm w tym zestawieniu wzrosły o 4,8 proc. w porównaniu z 2018 rokiem. Specjaliści uważają, że chińskie przedsiębiorstwa zbrojeniowe wyraźnie korzystają na programach modernizacyjnych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Łączny udział Chińczyków w zestawieniu za 2019 rok wyniósł 16 proc., dając im drugie miejsce za Amerykanami.
W przeciwieństwie do firm z Chin, rosyjskie przedsiębiorstwa zbrojeniowe z „Top 25” nie odnotowały spadek sprzedaży, ale też zmniejszyły swoją reprezentację w zestawieniu. Zjednoczona Korporacja Budowy Samolotów odnotowała stratę sprzedaży na poziomie aż 1,3 mld dolarów i wypadła z „Top 25”. Spadły też przychody Ałmaz-Antiej i Zjednoczonej Korporacji Budowy Okrętów (łącznie 634 mln dolarów). Zdaniem ekspertki SIPRI, Aleksandry Kujmowej, na stratę Zjednoczonej Korporacji Budowy Okrętów wpłynęła głównie krajowa konkurencja i mniejsze wydatki rządowe na modernizację marynarki wojennej. Łączny udział Rosjan wyniósł jednak tylko 3,9 proc. całości.
Przeczytaj: Rosja wypadła z pierwszej piątki światowych liderów wydatków na obronność
W zestawieniu znalazło się sześć przedsiębiorstw z Europy Zachodniej, z udziałem na poziomie 18 proc. Są to głównie firmy z Wielkiej Brytanii i Francji.
Ogólnie, spośród wszystkich 25 firm, 19 w ujęciu rocznym odnotowało wzrost sprzedaży broni w porównaniu z rokiem 2018. Największy wzrost przychodów zarejestrował amerykański Lockheed Martin – 5,1 mld dolarów (11 proc.). Z kolei największy wzrost w ujęciu procentowym, o 15 procent, odnotował francuski koncern Dassault Aviation Group.
Czytaj również: Polska spadła w rankingu handlu bronią
15 największych firm zbrojeniowych obecnych jest w łącznie 49 krajach, głównie poprzez spółki zależne z udziałem większościowym, spółki joint venture i ośrodki badawcze. W największym stopniu dotyczy to firm Thales i Airbus (24 kraje), a także Boeing, Leonardo (21 krajów) i Lockheed Martin (19 krajów). Najwięcej podmiotów powiązanych z takimi firmami ma swoje siedziby w Wielkiej Brytanii, Australii, USA, Kanadzie i Niemczech. Spośród omawianych 49 państw, 17 z nich należy do krajów ubogich lub średniozamożnych. Dzięki obecności zagranicznych firm zbrojeniowych najczęściej chcą uruchomić i rozwinąć własne programy produkcji broni, korzystając z transferu technologii. Jednocześnie, firmy chińskie i rosyjskie w pierwszej „15” mają bardzo ograniczoną obecność międzynarodową.
Sipri.org / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!