„Decyzja w sprawie budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim będzie mogła zostać podjęta dopiero po zakończeniu wszystkich niezbędnych badań i analiz, które mogą potrwać nawet kilka lat” – wynika z informacji Polskiej Grupy Energetycznej.

Jak informowaliśmy 20 sierpnia, zarząd powiatu konińskiego zaapelował do premiera Donalda Tuska o kontynuację projektu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie, który nieoficjalnie został zamrożony. Na prośbę Ministerstwa Aktywów Państwowych, odpowiedzialna za budowę spółka PGE złożyła wyjaśnienia. Spółka podkreśliła, że projekt budowy znajduje się jeszcze na wstępnym etapie realizacji.

„Projekt budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim znajduje się jeszcze na bardzo wstępnym etapie przygotowań, a ewentualna decyzja o jego realizacji będzie mogła zostać podjęta dopiero po zakończeniu wszystkich niezbędnych badań i analiz” – napisała państwowa spółka PGE. Władze spółki dodały ponadto, że ten etap projektu może zająć nawet kilka lat.

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozpoczyna w czwartek wizytę w Belgradzie. Ma nadzieję zapewnić swojemu przemysłowi zbrojeniowemu kontrakt na dostarczenie Serbii myśliwców Rafale.

Oczekuje się, że Francja i Serbia podpiszą wartą miliardy euro umowę na dostawę myśliwców właśnie w czasie wizyty prezydenta tej pierwszej, podała telewizja France24. Nadzieję na podpisanie kontraktu wyraził, wobec agencji AFP, sam prezydent Serbii Aleksandar Vučić. Jednak umowa ta będzie jednym z kilku dokumentów jakie mają zostać podpisane podczas wizyty. „Są tysiące rzeczy, które będziemy musieli jutro omówić. Jest wiele memorandów i wiele umów, które podpiszemy jutro”.

„Uważam, że zakończymy wszystko pomyślnie w kwestii naszej współpracy wojskowo-technicznej, co oznacza, że ​​Serbia może zostać członkiem "Klubu Rafale", co jest ogromnym, ogromnym kontraktem” - powiedział serbski prezydent, co zdaje się przesądzać, iż kontrakt zostanie zawarty. Jednak anonimowe źródło w administracji prezydenta Francji przekazało, że ciąglę jeszcze trwają „intensywne dyskusje” i porozumienie trzeba będzie ustalić ostatecznie już podczas wizyty Macrona.

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba zamierza przekonać sojuszników, by zgodzili się na używanie zachodniej broni do atakowania celów wojskowych w Rosji. Oczekuje też, że polskie samoloty będą zestrzeliwać nad Ukrainą rosyjskie rakiety i drony.

Podczas rozpoczynającego się niebawem unijnego szczytu w Brukseli, z udziałem ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskiej, szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba zamierza przekonać zachodnich sojuszników, by zgodzili się na używanie dostarczanej przez nich broni dalekiego zasięgu do atakowania celów wojskowych na terytorium Rosji.

Sąd Najwyższy Brazylii zagroził, że zakaże działania X, jeśli jego właściciel, Elon Musk nie wyznaczy reprezentanta prawnego w kraju Ameryki Łacińskiej w ciągu 24 godzin.

Sędzia Sądu Najwyższego Alexandre de Moraes zawarł  w wydanym w środę zarządzeniu uwagę, że brak przedstawiciela prawnego może skutkować „zawieszeniem działalności sieci społecznościowej” X – zrelacjonowała Al Jazeera. To najnowszy element postępowania brazylijskiego wymiaru sprawiedliwości motywowanego chęcia zwalczania dezinformacji.

De Moraes nakazał w ostatnich latach zawieszenie ponad 100 kont X, w tym niektórych należących do zwolenników byłego prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, który przegrał wybory w 2022 r. z Inacio Lulą da Silvą. Bolsonaro, który wyjechał z kraju w obliczu przegranej, przez miesiące sugerował sfałszowanie wyników. Tłum jego zwolenników podzielający ten pogląd dopuścił się szturmu na budynki administracji prezydenta, parlamentu i Sądu Najwyższego.

Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec zapowiedziała powstanie komisarza ds. obrony. Podkreśliła, że wydatki na zbrojenia w Europie wzrosły do 300 miliardów euro, a bezpieczeństwo kontynentu wymaga strategicznych decyzji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej złożyła obietnice powołania komisarza do spraw obronności jeszcze za poprzedniej kadencji. Zdaniem polityk, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Unia Europejska musi postawić na budowanie wspólnego potencjału obronnego.

„Jeśli chcemy pokoju, powinniśmy fundamentalnie przemyśleć architekturę bezpieczeństwa Europy” – powiedziała w piątek w Pradze Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec. – „Rosyjska inwazja otwarła Europie oczy” – mówiła.

W drugim kwartale bieżącego roku import państw Unii Europejskiej z Rosji osiągnął rekordowo niski poziom, jak wynika z odczytu Eurostatu.

W czerwcu całkowita wartość dóbr importowanych z Rosji przez państwa UE spadła do poziomu 2,47 mld euro – najniższej miesięcznej kwoty od stycznia 2002 r., gdy Eurostat, oficjalny urząd statystyczny UE, zaczął publikować tego rodzaju dane. Oznacza to, że import dóbr z Rosji do wspólnoty spadł między pierwszym a drugim kwartałem bieżącego roku o 16 proc., podał litewski nadawca publiczny LRT.

Czerwcowy wynik następuje po kwietniu i maju, w których odnotowano drugi i trzeci najniższy miesięczny import rosyjskich dóbr, odpowiednio o wartości 2,66 mld euro i 2,89 mld euro.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%