Polski przemysł zbrojeniowy odnotował znaczny spadek w międzynarodowym rankingu handlu bronią. Zdecydowanie najwięcej broni sprzedają USA.

Z opracowanego przez Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań Problemów Świata (SIPRI) raportu na temat światowego handlu bronią wynika, że znacznie spadł udział w nim polskich zakładów zbrojeniowych. Polska Grupa Zbrojeniowa spadła aż o 17 miejsc i znalazła się na 75 miejscu wśród największych koncernów produkujących i handlujących bronią. PGZ zarobiła 1,14 mld czyli o kilkadziesiąt milionów więcej niż rok wcześniej. Inni zwiększyli jednak obroty jeszcze bardziej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Z raportu wynika, że po raz pierwszy od 2010 roku sprzedaż uzbrojenia na świecie wzrosła. Wzrost obrotów sektora zbrojeniowego wyniósł globalnie o 1,8%. Ich łączna wartość to 375 mld dolarów, co oznacza wzrost o 28% w ciągu 15 lat. Tegoroczny wzrost sprzedaży broni to przede wszystkim „zasługa amerykańskiej zbrojeniówki”, jak pisze dziennik „Rzeczpospolita”. Amerykańskie koncerny sprzedały broń na sumę 217,2 mld dolarów i odnotowały w tym roku zwiększenie dochodów o 4%.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Największy przychód wśród nich osiągnął Lockheed Martin, który w ciągu roku zwiększył sprzedaż produkowanego przez siebie uzbrojenia aż o 10%, do wartości 40,8 mld dol. Na drugim miejscu znalazł się Boeing, a na trzecim Reythoen, które również zwiększyły swój przychód z handlu bronią. Największym koncernem zbrojeniowym z Europy okazał się brytyjski BAE Systems, który zajął czwarte miejsce w rankingu koncernów SIPRI.

Największy wzrost przychodów z handlu bronią wśród państw europejskich odnotowały Niemcy, które osiągnęły w ciągu roku wzrost aż o 6,6%.

Czytaj także: Polska Grupa Zbrojeniowa: Węgrzy są zainteresowani współpraca zbrojeniową z Polską 

rp.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz