Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odmówił wizyty Sekretarza Generalnego ONZ, António Guterresa, w Kijowie po tym, jak Guterres uczestniczył w szczycie BRICS w Kazaniu, Rosji, gdzie spotkał się z Władimirem Putinem.
Obecność Guterresa na tym wydarzeniu wywołała oburzenie w Kijowie, szczególnie ze względu na symboliczne znaczenie uścisku dłoni z prezydentem Rosji.
Choć Guterres w Kazaniu nawoływał do „sprawiedliwego pokoju” i wielokrotnie potępiał inwazję, ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło zaniepokojenie, że jego obecność na szczycie zaszkodziła reputacji ONZ.
Jak informowaliśmy, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy skrytykowało w poniedziałek Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa za przyjęcie zaproszenia od prezydenta Rosji Władimira Putina na szczyt BRICS, jednocześnie unikając „szczytu pokojowego” na temat wojny na Ukrainie.
„Sekretarz Generalny ONZ odrzucił zaproszenie Ukrainy na pierwszy Globalny Szczyt Pokojowy w Szwajcarii” – poinformowało ministerstwo w poście na platformie społecznościowej X. „Przyjął jednak zaproszenie do Kazania od zbrodniarza wojennego Putina. To błędny wybór, który nie służy sprawie pokoju. Szkodzi jedynie reputacji ONZ”.
Szczyt państw BRICS trwał w mieście Kazań od wtorku. Jego celem było zaprezentowanie wpływów krajów spoza Zachodu. Wśród przywódców biorących udział w szczycie znajdują się prezydent Chin Xi Jinping i premier Indii Narendra Modi.
Deklaracja szczytu BRICS zawiera 134 punkty na 43 stronach. Wśród głównych tematów znajduje się dalszy rozwój stowarzyszenia, sankcje, rozwiązywanie konfliktów regionalnych, w tym na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.
Dokument podsumowujący szczyt formatu jaki odbył się w rosyjskim Kazaniu zrelacjonowala agencja informacyjna TASS.. Zgromadzeni przywódcy państw poparli kompleksową reformę Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), w tym jej Rady Bezpieczeństwa, aby uczynić ją bardziej demokratyczną, reprezentatywną i skuteczną, jak stwierdzili. Odzwierciedla to sygnalizowane już wcześniej stanowisko Rosji, która proponowała włączyć do RB ONZ stałych przedstawicieli Afryki oraz Indie i Brazylię.
Kraje BRICS poparły zapobieganie wyścigowi zbrojeń w przestrzeni kosmicznej, a także opowiedziały się za opracowaniem dokumentu dotyczącego bezpieczeństwa w przestrzeni kosmicznej.
Państwa formatu wezwały do wzmocnienia reżimu nieproliferacji i strefy wolnej od broni nuklearnej na Bliskim Wschodzie. Wyraziły ona zaniepokojenie eskalacją w tym regionie i potępiły izraelski atak na konulat Iranu w Syrii oraz dywersję przeprowadzoną przy pomocy wybuchowych pagerów. Przywódcy BRICS podkreślili potrzebę odnowienia przez wszystkie strony porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego.
BRICS przypomniały swoje narodowe stanowiska w sprawie konfliktu na Ukrainie i zapoznały się z propozycjami mediacji. Wyrażono przy tym pozytywną ocenę przewodnictwa Federacji Rosyjskiej w stowarzyszeniu.
Kraje BRICS zgodziły się na uproszczenie procedur handlowych między państwami. Przywódcy wezwali do szybkiego sfinalizowania i przyjęcia w ramach ONZ kompleksowej konwencji w sprawie walki z międzynarodowym terroryzmem. Odnotowali postęp w realizacji wspólnych projektów w obszarach biomedycyny, zielonej energii, nauk o kosmosie i badań polarnych.
Kraje BRICS wezwały do reformy instytucji z Bretton Woods poprzez zwiększenie udziału krajów rozwijających się w zarządzaniu gospodarką światową. „Architektura finansowa” świata ma ulec zmianie. Przywódcy zgodzili się na wymianę najlepszych praktyk w zakresie ochrony praw własności intelektualnej.
Kraje BRICS wyraziły głębokie zaniepokojenie negatywnym wpływem jednostronnych sankcji na gospodarkę światową i inne obszary stosunków międzynarodowych. Poparły otwarty wielostronny system handlowy, w którym centralną rolę odgrywa WTO, ze szczególnym traktowaniem krajów rozwijających się. Zgodzili się wspólnie dawać odpór jednostronnym środkom protekcjonistycznym, które nie są zgodne z WTO, także tym przyjmowanym pod pretekstami ekologicznymi, co jest aluzją do „zielonego ładu” Unii Europejskiej. Na szczycie sprzeciwiono się również „wszelkim formom dyskryminacji w prowadzeniu zawodów sportowych”.
Udzielono poparcia inicjatywie Federacji Rosyjskiej dotyczącej utworzenia giełdy zbożowej, która w przyszłości obejmie inne sektory rolnictwa.
BRICS powstał w 2006 roku i początkowo obejmował Brazylię, Rosję, Indie i Chiny. Niezachodnie potęgi postanowiły nawiązać bliższe relacje w obliczu istniejącej wówczas jeszcze hegemonii USA i ich sojuszników. Następnie dołączyła Republika Południowej Afryki.
24 sierpnia 2023 r. przywódcy krajów BRICS przyjęli deklarację o zaproszeniu do niego Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Iranu, Argentyny, Egiptu i Etiopii. Pełne członkostwo nowych krajów w organizacji rozpoczęło się 1 stycznia 2024 roku, z wyjątkiem Argentyny, która po zwycięstwie Javiera Milei w wyborach prezydenckich wycofała się z formatu.
Kresy.pl / reuters.com
W Kazaniu brali udział przedstawiciele ok. 50% ludności świata. Polska i zachód uważają Putina za dyktatora jak gdyby nie rozumieli znaczenia sława „dyktator”. Dyktatorem jest niewątpliwie Zełenski, który nie chce przeprowadzić wyborów, chociaż 75% Ukrainy nie odczuwa bezpośrednio działań wojennych. Przeciwwagą dla ukraińskiej „demokracji” są niedawne wybory gubernatora w obwodzie kurskim w Rosji. Przeciwwagą dla polskiej „demokracji” jest natomiast poddanie pod głosowanie Dumy traktatu z Koreą, chociaż w Polsce „porozumienie” z Ukrainą do tej pory sejmu nie zobaczyło. Takie są zachodnie standardy „demokracji”.