Sejmik Województwa Lubelskiego przyjął wczoraj jednogłośnie stanowisko upamiętniające ofiary ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach, w tym także na terenie Lubelszczyzny. To piąta tego typu uchwała sejmiku wojewódzkiego, po Dolnośląskim, Opolskim, Lubuskim i Podkarpackim.

Treść stanowiska:

Stanowisko Nr 22/10

Sejmiku Województwa Lubelskiego

z dnia 6 lipca 2010 r.

w sprawie uczczenia ofiar ludobójstwa dokonanego na ludności polskiej na Kresach Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1942-1947.

Sejmik Województwa Lubelskiego składa hołd Polakom i obywatelom polskim innych narodowości II Rzeczypospolitej Polskiej zamordowanym na Kresach Południowo-Wschodnich przez nacjonalistów z Ukraińskiej Powstańczej Armii, 14 Dywizji SS „Galizien” oraz innych ukraińskich formacji zbrojnych.

Jednocześnie Sejmik Województwa Lubelskiego zapewnia o wdzięcznej pamięci o tych Ukraińcach, którzy często za cenę własnego życia nieśli pomoc swoim polskim sąsiadom. Tym ludobójstwem nie obciążamy narodu ukraińskiego.

Sejmik Województwa Lubelskiego składa hołd żołnierzom Samoobrony Kresowej oraz wszystkich formacji polskiego podziemia zbrojnego, którzy podjęli bohaterską walkę w obronie polskiej ludności cywilnej.

Wierzymy, że pełne wyjaśnienie okoliczności tej tragedii oraz potępienie jej sprawców stanie się dla narodów polskiego i ukraińskiego kolejnym krokiem ku budowaniu współpracy i przyjaźni między naszymi narodami.

Stanowisko przekazuje się Marszałkowi Sejmu RP, Marszałkowi Senatu RP, Parlamentarzystom Województwa Lubelskiego.

Przewodniczący

Sejmiku Województwa Lubelskiego

Jacek Czerniak
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz