„Jest oczywiste, że Rosja nie osiągnęła żadnego z celów wojennych, które deklarowała na początku” – stwierdził kanclerz Niemiec Olaf Scholz w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla portalu t-online.

Scholz stwierdził, że podczas rozmowy telefonicznej, którą odbył w piątek z Putinem, nie zauważył żadnej zmiany w nastawieniu prezydenta Rosji. Podkreślił jednocześnie, że  Rosja nie osiągnęła żadnego z celów wojennych, które deklarowała na początku konfliktu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8487.32 PLN    (38.57%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Ukraina nie została podbita, ale broni się z wielką umiejętnością, odwagą i poświęceniem. NATO nie wycofało się, a wręcz wzmocniło swoje siły na wschodniej flance sojuszu” – stwierdził niemiecki kanclerz. „Sojusz stanie się jeszcze silniejszy, gdy do NATO dołączą Finlandia i Szwecja. Samo wojsko rosyjskie poniosło znaczne straty, o wiele większe niż w ciągu dziesięciu lat kampanii Związku Radzieckiego w Afganistanie. Powoli Putin powinien uświadomić sobie, że jedynym wyjściem z tej sytuacji jest porozumienie z Ukrainą” – dodał.

CZYTAJ TAKŻE: Putin reaguje na plany przystąpienia Finlandii do NATO

„W pewnym momencie Rosja musi zrozumieć, że jedyną prawdopodobną możliwością zakończenia sankcji w pewnym momencie jest porozumienie z Ukrainą – a to nie może być dyktowany pokój” – podkreślił Scholz.

„Rosja i cały świat płacą bardzo wysoką cenę za szalony pomysł Putina, by rozszerzyć rosyjskie imperium. Wiele krajów cierpi, ponieważ Ukraina jest jednym z głównych dostawców zboża. Chodzi tu o prawdziwy głód – a nie tylko o to, jak u nas, czy na półkach sklepowych jest wystarczająca ilość oleju słonecznikowego” – zauważył niemiecki kanclerz.

CZYTAJ TAKŻE: Indie zakazują eksportu pszenicy ze skutkiem natychmiastowym

Scholz poruszył również temat uzależnienia energetycznego Niemiec od Rosji. Jak podkreślił, „w tym roku uniezależnimy się od importu rosyjskiego węgla i ropy (…). W przypadku gazu ziemnego jest to trudniejsze – również dlatego, że w bardzo krótkim czasie musimy zbudować kilka nowych terminali skroplonego gazu ziemnego, które są dużymi projektami infrastrukturalnymi wartymi miliardy. Tego nie da się zrobić z dnia na dzień”.

Kanclerz Niemiec określił jako „całkowicie błędną” politykę oszczędności względem niemieckiego wojska. „Bundeswehra musi wreszcie być lepiej wyposażona, by mogła bronić naszego kraju” – zaznaczył.

CZYTAJ TAKŻE: Media: niemiecki rząd przygotowuje się na wypadek wojny

Scholz przyznał w wywiadzie dla t-online, że „co jakiś czas” rozmawia z byłą kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Pytany czy Merkel mu doradza kanclerz odpowiada: „Rozmawiam z Angelą Merkel o sprawach politycznych. I myślę, że to dobrze”.

Kresy.pl / t-online.de

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz