Rzecznik Kremla Dimitrij Pieskow przyznał, że na terenie Syrii mogą znajdować się rosyjscy cywile. Nazwał jednak informację CBS o śmierci w nalocie rosyjskich najemników dezinformacją.

Pieskow oświadczył w środę: Nie można wykluczyć, że na terytorium Syrii mogą znajdować się obywatele Federacji Rosyjskiej, ale nie mają oni związku z siłami zbrojnymi Federacji; to wszystko, co można stwierdzić.

Rzecznik Kremla dodał, że Rosja nie nie posiada informacji pozwalającymi dokładnie określić liczbę Rosjan w Syrii.

ZOBACZ TAKŻE:Nagranie z nalotu USA w Syrii. Media: wśród zabitych m.in. Rosjanie z Grupy Wagnera [+VIDEO]

Amerykańska telewizja CBS poinformowała w poniedziałek, powołując się na anonimowe źródła w Pentagonie, że w efekcie ataku z powietrza sił koalicyjnych pod wodzą USA na syryjskie cele 7 lutego śmierć ponieśli rosyjscy najemnicy. Niektóre z mediów mówiły nawet o o kilkudziesięciu zabitych Rosjanach.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rzecznik Kremla odnosząc się do tych doniesień stwierdził, że nie ma informacji o takich ofiarach i wygłosił apel do mediów, aby te nie kierowały się błędnymi doniesieniami o wydarzeniach w Syrii.

Apelujemy, by nie kierować się błędną – podaną umyślnie lub nieumyślnie – informacją i poważnie podchodzić do opisywania takich potencjalnie ważnych zdarzeń, aby nie znaleźć się w niewoli wypaczonych danych – apelował Pieskow.

Wcześniej przedstawiciel rosyjskiego MSZ cytowany przez agencję TASS, stwierdził, że informacje o dziesiątkach czy setkach poległych w Syrii Rosjan są „klasyczną dezinformacją”.

Z kolei rosyjski dziennik „Wiedomosti” napisał w środę, że w wyniku ataku z 7 lutego śmierć poniosło pięciu Rosjan, najprawdopodobniej z prywatnej rosyjskiej spółki wojskowej Wagner. Gazeta podała, że najemnicy z Wagnera wraz z syryjskimi wojskami rządowymi próbowali odbić pole naftowe, zajmowane przez sprzymierzoną z USA arabsko-kurdyjską milicję Syryjskie Siły Demokratyczne.

Kresy.pl / interia.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz