Poroszenko zadzwonił do Putina

Petro Poroszenko zadzwonił do Władimira Putina, aby porozmawiać o realizacji porozumień mińskich.

W poniedziałek 12. lutego br. z inicjatywy strony ukraińskiej doszło do rozmowy telefonicznej prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.- podał portal ukraińskiego tygodnika Zierkało Niedieli. Według ustaleń tego medium rozmowa była „niekrótka” a okazją do niej była trzecia rocznica podpisania drugich porozumień w Mińsku.

Administracja ukraińskiego prezydenta potwierdziła fakt rozmowy.

Prezydent Ukrainy przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji, by przyspieszyć uwolnienie ukraińskich zakładników, w szczególności wymianę wziętych do niewoli strażników granicznych i uwolnienie ukraińskich żołnierzy na okupowanych terytoriach. Omówiono również porządek spotkania ministrów spraw zagranicznych normandzkiej czwórki, które zaplanowano na 16. lutego w Monachium. Rozmowa telefoniczna odbyła się w koordynacji z europejskimi partnerami z formatu normandzkiego i amerykańskimi sojusznikami – podała służba prasowa ukraińskiego prezydenta.

Kreml również potwierdził, że do rozmowy prezydentów doszło. Jak podała agencja RIA, według rzecznika rosyjskiego prezydenta Dmitrija Pieskowa prezydent Ukrainy złożył kondolencje z powodu katastrofy pasażerskiego An-148 pod Moskwą. Pieskow potwierdził także, że rozmawiano o konieczności wdrażania porozumień mińskich. Według niego prezydenci najwięcej czasu poświęcili sprawie wymiany więzionych osób.

Jak zauważa Zierkało Niedieli, od 2014 roku administracja Poroszenki nie informowała o dwustronnych rozmowach Poroszenki z Putinem. Tygodnik twierdzi jednak, że do takich rozmów dochodziło.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja: Putin i Poroszenko spotykają się nieoficjalne. Ukraina zaprzecza

Kresy.pl / Zierkało Niedieli / RIA

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply