Rzecznik prasowa armeńskiego ministerstwa obrony oskarżyła w środę Azerbejdżan o ostrzelanie cywilnego szpitala w pobliżu północo-wschodniej części frontu. Władze Azerbejdżanu zaprzeczają.

Jak poinformowała w środę rzecznik prasowa armeńskiego ministerstwa obrony Shushan Stepanyan na swoim profilu Facebook. „Przeciwnik nadal narusza humanitarne zawieszenie broni i tym razem skierował atak na jeden ze szpitali znajdujących się w kierunku północno-wschodnim, gdzie leczeni byli między innymi cywile.

#ՊԲ Հակառակորդը, շարունակելով խախտել հումանիտար հրադադարը, այս անգամ թիրախավորել է հյուսիսային-արևելյան ուղղությամբ…

Publiée par Shushan Stepanyan sur Mercredi 14 octobre 2020

„Stanowi to rażące naruszenie norm i zasad międzynarodowego prawa humanitarnego i zwyczajowego, zgodnie z którym zakazane jest kierowanie ataków na szpitale i placówki, w których prowadzona jest opieka nad rannymi. To jawna zbrodnia wojenna, cała odpowiedzialność za konsekwencje spada na wojskowo-polityczne przywództwo Azerbejdżanu” – dodała.

Ministerstwo obrony Azerbejdżanu podważyło ormiańskie doniesienia o uderzeniu na szpital w Karabachu. „Raporty armeńskie, według których armia azerbejdżańska otworzyła ogień do szpitala przeznaczonego dla ludności cywilnej, są fałszywe. Armia Azerbejdżanu nie ostrzeliwuje infrastruktury cywilnej ani celów niemilitarnych” – podało ministerstwo zapewniając, że kraj ściśle przestrzega zawieszenia broni.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak poinformowaliśmy wcześniej na naszym portalu, po rozmowach ministrów spraw zagranicznych Rosji, Armenii i Azerbejdżanu 10 października o godzinie 12:00 czasu moskiewskiego doszło do zawieszenia broni na Kaukazie.

„Zawieszenie broni ma rozpocząć się 10 października o godzinie 12:00 [czasu moskiewskiego] w celu humanitarnej wymiany jeńców wojennych i innych osób wziętych do niewoli, a także wymiany ciał ofiar przy współudziale Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i zgodnie z jego regulaminem” – oświadczył Ławrow w sobotę, powołując się na wspólne oświadczenie podpisane przez ministrów spraw zagranicznych Armenii i Azerbejdżanu.

Zarówno Armenia jak i Azerbejdżan niemal natychmiastowo oskarżyły się o złamanie jego warunków.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ministerstwo obrony Azerbejdżanu w oświadczeniu oskarżyło siły ormiańskie o ostrzeliwanie obszarów zaludnionych w sobotę rano przed zawieszeniem broni. Armenia zaprzeczyła.

Ministerstwo obrony Armenii, które powiedziało, że siły w enklawie otrzymały rozkaz wstrzymania walk od południa, oskarżyło Azerów o używanie dronów szturmowych na zaludnionej osadzie w Armenii i stwierdziło, że wygląda na to, że Baku próbowało tuż przed zawieszeniem broni zmienić proporcje sił.

Urzędnicy w Górskim Karabachu również oskarżyli Azerów o wystrzeliwanie pocisków w stolicę samozwańczego państwa. Azerbejdżan zaprzeczył ostrzeliwaniu lub używaniu dronów przeciwko obszarom cywilnym.

Kresy.pl/Facebook

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz