Ukraińskie media informują, że rząd w Kijowie planuje utworzyć system minimalnego dochodu gwarantowanego, skierowanego głównie do biednych i wrażliwych gospodarstw domowych.

Ukraiński rząd planuje poprawić program wsparcia socjalnego i utworzyć celowy program minimalnego dochodu gwarantowanego. Według ukraińskiego portalu „Ekonomiczna Prawda”, epravda.com, taki program jest potrzebny, żeby w sposób efektywny pomagać biednym i wrażliwym gospodarstwom domowym na Ukrainie.

Nowy system ma łączyć w sobie niektóre stosowane obecnie zasiłki socjalne, a także zasiłki dla osób bezrobotnych. Wielkość minimalnego dochodu gwarantowanego ma być większa niż obecne minimalne emerytury i zasiłki wypłacane bezrobotnym. Ministerstwo polityki społecznej ma zintensyfikować sprawdzanie odbiorców świadczeń socjalnych, żeby były one lepiej ukierunkowane. Szczegóły programu nie są na razie znane.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wprowadzenie minimalnego dochodu gwarantowanego ma być dla Ukrainy zachętą do otrzymania drugiej i trzeciej transzy od Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Według stanu z 20 maja br., na Ukrainie było około 501 tys. bezrobotnych. To o 196 tys. ludzi (64 proc.) więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku. Liczba osób bez pracy wzrosła w całym kraju, szczególnie w Kijowie (3,5-krotnie), a także w obwodach: chmielnickim, zaporoskim, połtawskim, kijowskim, lwowskim i zakarpackim (2,1-2,3 – krotnie).

Jak informowaliśmy, pod koniec maja lewicowy hiszpański rząd zatwierdził ustanowienie minimalnego dochodu gwarantowanego. W ramach tego, co miesiąc najbiedniejszym mieszkańcom kraju będzie wypłacane co najmniej po kilkaset euro. Rozpiętość wypłat będzie zależała od liczby członków gospodarstwa domowego. Najwyższa wypłata miesięczna może sięgnąć 1015 euro, minimalna ma wynosić 462 euro. Program obejmie około 2,3 mln ludzi w wieku od 23 do 65 lat, których majątek po pomniejszeniu o kredyty mieszkaniowe i pożyczki nie przekracza 16 614 euro. Dochód gwarantowany dostaną też osoby w wieku 18-23 lata, o ile wychowują dziecko. Innym warunkiem jest posiadanie majątku netto, z wyłączeniem podstawowego miejsca zamieszkania, poniżej pewnego limitu dla gospodarstwa domowego.

Czytaj także: Kanada: kolejna prowincja wprowadza dochód gwarantowany

112.international / epravda.com.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz