Wykonano testy polskiego systemu sterowania rakietami

“Na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce, Konsorcjum spółek z Polskiej Grupy Zbrojeniowej z sukcesem przeprowadziło strzelanie testowe demonstratora technologii Układów Wykonawczych Sterowania Rakiet (UWSR)” – podała w środę Polska Grupa Zbrojeniowa. Testy zostały przeprowadzone w ostatnim tygodniu maja.

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) poinformowała w środę, że w ostatnim tygodniu maja na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce, przeprowadzono z sukcesem strzelanie testowe demonstratora technologii Układów Wykonawczych Sterowania Rakiet (UWSR). Testy były przeprowadzane przez Konsorcjum spółek z Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ).

Czytamy, że projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) “ma na celu dalszy rozwój kompetencji krajowego przemysłu i ośrodków badawczo-rozwojowych w zakresie technologii rakietowych krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu”.

PGZ podaje, że badania poligonowe demonstratorów technologii układów wykonawczych sterowania rakiet zostały wykonane w ostatnim tygodniu maja. Stanowiły one ostatni etap szerszego projektu, który jest realizowany przez Konsorcjum spółek Grupy Kapitałowej PGZ.

“Projekt UWSR jest częścią szerszego, realizowanego przez nas planu ustanawiania w Grupie Kapitałowej PGZ nowych zdolności w zakresie techniki rakietowej. To strategiczny obszar, który wzmocni nasz potencjał produkcyjny i pomoże rozwinąć nowe kompetencje w całej GK PGZ. Segment efektorów do systemów klasy SHORAD i VSHORAD to bardzo perspektywiczny rynek, z dużymi, wciąż jeszcze niezagospodarowanymi możliwościami, kluczowymi zwłaszcza w kontekście programów modernizacyjnych Wojsk Obrony Przeciwlotniczej” – powiedział cytowany w komunikacie Andrzej Kensbok, prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

Czytamy, że badania potwierdziły poprawność przyjętych założeń dotyczących lotu podsterowanego na platformie badawczej. Przebadane zostały układy takie jak: telemetria, komputer pokładowy i aerodynamiczny układ wykonawczy sterowania.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

“Nasze spółki czy też Konsorcja spółek prowadziły i prowadzą szereg projektów we współpracy z NCBiR, które pozwalają nie tylko na rozwijanie konkretnych technologii, jak w przypadku UWSR, ale również mają bezpośredni wpływ na produkcję wyrobów na najwyższym poziomie, takich jak POPRAD czy PIORUN, znajdujących się już na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP. Nie zasypujemy gruszek w popiele, pracujemy między innymi nad nowymi systemami radiolokacyjnymi P-18PL i PET/PCL. Celem tych projektów jest jak najszersze zaangażowanie naszej Grupy w dostawy systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu dla Sił Zbrojnych RP” – powiedział cytowany w komunikacie Marek Borejko, kierownik projektu i Dyrektor Biura Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

Czytamy, że jednym z założeń, które leżą u podstaw planu rozwoju techniki rakietowej w GK PGZ jest samodzielność i autonomia w kwestii “produkcji, serwisu oraz modernizacji rakiet do systemów klasy VSHORAD oraz SHORAD”.

Mają one dać impuls do dalszego rozwijania oferty przeciwlotniczych systemów rakietowych oraz rakietowo-artyleryjskich.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, niedawno Inspektorat Uzbrojenia opublikował komunikat o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego w sprawie pozyskania systemu „posiadającego zdolność do rażenia z ziemi pocisków artyleryjskich, moździerzowych i rakietowych na torze lotu (C-RAM counter rocket artillery and mortar), pilotowanych środków napadu powietrznego oraz bezzałogowych statków powietrznych (BSP)” o kryptonimie „Sona”. Oznacza to w praktyce poszukiwanie przeciwlotniczego systemu bardzo krótkiego zasięgu wojsk pancernych i zmechanizowanych, który mógłby zastąpić używane obecnie zestawy przeciwlotnicze ZSU-23-4 Szyłka, a także ich zmodernizowaną wersję ZSU-23-4MP Biała.

Zobacz także: Rozpoczęły się wojskowe ćwiczenia Anakonda

grupapgz.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply