Budżet obronny ma się zwiększyć z powodu pogorszenia się warunków bezpieczeństwa.

Jak podkreślił na konferencji prasowej szwedzki minister obrony Peter Hultqvist, „”Obserwujemy zwiększoną aktywność wojskową i szpiegowską w naszym regionie. (Przeznaczenie dodatkowych środków na budżet obronny) będzie ważnym sygnałem dla świata wokół nas i jest korzystne dla Szwecji”. Poinformowano, że o 8,1 mld koron (ok. 1 mld USD) zwiększy się w latach 2017-2020 budżet sił zbrojnych Szwecji.

Ogłoszona w środę suma przewyższa 6 mld koron, o których informowało wcześniej szwedzkie radio; wojsko apelowało o 9 mld koron, informuje „Rzeczpospolita”. Jak informuje dziennik, „Szwedzka armia wielokrotnie w przeszłości wskazywała, że potrzebuje środków na odbudowę swego potencjału po latach niedofinansowania oraz w obliczu większych obecnie wyzwań wobec jej zdolności operacyjnych. W marcu rząd Szwecji ogłosił, że po siedmioletniej przerwie przywraca obowiązkową służbę wojskową, wskazując na braki kadrowe w siłach zbrojnych oraz pogorszenie się warunków bezpieczeństwa w regionie.”

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Szwecja ustanowiła też stałą załogę wojskową na Gotlandii, strategicznie położonej wyspie na Morzu Bałtyckim, oraz zaczęła zbliżać się do NATO, choć władze wykluczają członkostwo w Sojuszu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szwecja chce deportować Irankę nawróconą na chrześcijaństwo. Wicepremier Węgier: Przyjmiemy ją u siebie

Kresy.pl / Rzeczpospolita
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz