Rząd zatwierdził projekt ustawy umożliwiający BGK finansowanie współpracy rozwojowej, w tym odbudowy Ukrainy, m.in. poprzez wykorzystanie środków europejskich. Zdaniem środowiska Konfederacji Korony Polskiej premier Donald Tusk „chce finansować Ukrainę na masową skalę”.

We wtorek Rada Ministrów zatwierdziła projekt nowelizacji ustawy o współpracy rozwojowej oraz niektórych innych ustaw, opracowany przez Ministra Finansów. Nowe regulacje umożliwią Bankowi Gospodarstwa Krajowego (BGK) ubieganie się o środki europejskie oraz świadczenie pomocy rozwojowej poza granicami kraju, w tym na potrzeby modernizacji i odbudowy Ukrainy.

Jak wyjaśnia w komunikacie KPRM, dzięki nowelizacji Polska zyska narzędzie do finansowania współpracy rozwojowej, które pośrednio może przynieść korzyści także polskim przedsiębiorstwom działającym na Ukrainie. Oficjalnie współpraca ta obejmuje wsparcie demokratyzacji, transformacji systemowej, wzrostu gospodarczego oraz reform społeczno-gospodarczych w innych państwach.

Strona rządowa zaznacza, że obecnie w Polsce nie funkcjonuje instytucja finansowa, która mogłaby łączyć krajowe i zagraniczne środki na potrzeby realizacji polityki rozwojowej rządu. Zmiany w ustawie umożliwią BGK pełnienie roli banku rozwojowego na arenie międzynarodowej.

Podano, iż nowe przepisy pozwolą polskim przedsiębiorcom na bezpośredni dostęp do informacji dotyczących projektów rozwojowych finansowanych na Ukrainie oraz możliwości uzyskania wsparcia przy ich realizacji. W roli inwestorów, wykonawców, podwykonawców oraz dostawców technologii i usług będą mogły występować zarówno firmy z polskim kapitałem, jak i ukraińskie spółki córki polskich przedsiębiorstw.

Najważniejszą zmianą ma być utworzenie w ramach BGK odrębnego mechanizmu: Finansowego Instrumentu Współpracy Rozwojowej (FIWR). Środki na FIWR będą pochodzić zarówno z budżetu państwa, jak i z zagranicznych źródeł, takich jak Komisja Europejska, międzynarodowe instytucje finansowe czy agencje rozwojowe państw trzecich.

W związku z tym BGK uzyska możliwość oferowania długoterminowych instrumentów finansowych w krajach trzecich, w tym na Ukrainie. Będzie to realizowane poprzez bezpośrednie finansowanie projektów lub finansowanie określonych sektorów gospodarki we współpracy z bankami lokalnymi. Dodatkowo, BGK będzie mógł ubiegać się o środki z Instrumentu na rzecz Ukrainy (Ukraine Facility) w ramach konkursów organizowanych przez Komisję Europejską.

Według KPRM działania BGK w ramach FIWR obejmą m.in.: udzielanie pożyczek i kredytów, w tym z preferencyjnym oprocentowaniem, oferowanie gwarancji portfelowych, przyznawanie grantów,świadczenie pomocy technicznej. Całość, jak podano, będzie zgodna z Wieloletnim Planem Współpracy Rozwojowej, przyjętym przez Radę Ministrów. Nowelizacja wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Projekt został skrytykowany przez środowisko partii Grzegorza Brauna – Konfederację Korony Polskiej. Zdaniem warszawskiego oddziału ugrupowania, premier Donald Tusk „chce finansować Ukrainę na masową skalę”. Twierdzą, że dokument zakłada „de facto wyprowadzenie pieniędzy z Polski na Ukrainę pod przykrywką ‘pomocy Ukrainie’”.

„DOŚĆ! Gdzie ekshumacje!? Gdzie pomoc dla powodzian!?” – pytają członkowie KKP.

Czytaj także: Konfederacja: Tusk sługą narodu ukraińskiego i darmowym adwokatem Ukrainy

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply