W 67. rocznicę ludobójstwa Polaków zamieszkałych na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej weterani i osoby związane ze środowiskami niepodległościowymi napisali list otwarty do władz polskich, w którym wzywają premiera by nie zapominał o tym wydarzeniu.

Ma to związek z uchwałą Sejmu z 15 lipca 2009 roku. Wówczas posłowie wezwali władze wykonawcze, aby współczesne pokolenia Polaków zostały poinformowane o stopniu posiadanej wiedzy o zbrodni przeciwko narodowi polskiemu jaką było wymordowanie Polaków na Kresach.

Andrzej Żupański z zarządu głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej mówi Informacyjnej Agencji Radiowej, że w ciągu roku rząd nie podjął żadnych działań w tej sprawie.

Andrzej Żupański liczy, że rząd polski nie zapomni o rocznicy ludobójstwa Polaków zamieszkałych na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Jak podkreślał, sygnatariuszom zależy, by rząd przestał realizować politykę „giedroycowską” – polegającą na ukrywaniu przed Polakami i Ukraińcami tej zbrodni. Według Żupańskiego, rząd powinien opierać się na opracowaniach historycznych.

W ubiegły weekend w Akademii Obrony Narodowej w warszawskim Rembertowie odbyła się konferencja naukowa „Polska i Ukraina w XX wieku”. Była poświęcona między innymi konfliktom polsko-ukraińskim, działalności sabotażowej i terrorystycznej nacjonalistów ukraińskich oraz strukturom Polskiego Państwa Podziemnego na Wołyniu.

IAR/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz