Rząd centralny w Madrycie Mariano Rajoya, twierdzi, że jest to związane z przestarzałym modelem finansowania wspólnot autonomicznych w Hiszpanii.

Hiszpańskie ministerstwo finansów podało informację o obcięciu budżetu na Katalonii w czwartek, tłumacząc to koniecznością zreformowania istniejącego modelu finansowania wspólnot autonomicznych. Wszystkie z nich mają otrzymać mniejsze środki. Rząd w Madrycie dodał, że z zaplanowanej w lipcu 2017 r. kwoty 17,61 mld euro do Katalonii trafi ostatecznie 16,83 mld euro.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Rządowa decyzja została skrytykowana przez socjalistów oraz katalońskie władze administracyjne, określając ją mianem niezrozumiałej. Według komentatorów redukcja budżetu Katalonii, najbogatszego regionu Hiszpanii, odpowiadającego za około 20 proc. PKB całego kraju, może doprowadzić do wzmocnienia nastrojów separatystycznych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Katalonia: separatyści z większością w lokalnym parlamencie

W podobny sposób twierdzą komentujący sprawę ekonomiści. Ich zdaniem przy zeszłorocznym wzroście gospodarczym w Katalonii na poziomie 3 proc. i tegorocznym, szacowanym na ponad 2 proc., zmniejszenie przez rząd w Madrycie budżetu tego regionu to igranie z ogniem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

We wtorek hiszpańskie władze podały, że z powodu kryzysu politycznego gospodarka Katalonii straciła około 1 mld euro. Główną tego przyczyną miało być m.in. masowe wycofywanie się spółek z tego regionu i drastyczny spadek liczby napływających turystów.

Według informacji podanych pod koniec grudnia przez Krajowy Instytut Statystyczny (INE) w Madrycie, Katalonia po referendum niepodległościowym z 1 października miała utracić niemal 97 tys. turystów.

We wtorek hiszpański dziennik „El Periodico” wskazywał, że po plebiscycie w Katalonii z regionu tego do innych części Hiszpanii swoje siedziby przeniosło ponad 3200 firm.

27 października Madryt ograniczył autonomię Katalonii, aby przerwać dążenia katalońskiego rządu Carlesa Puigdemonta do ogłoszenia niepodległości regionu. Jego gabinet został zdymisjonowany, a regionalny parlament rozwiązany. Wielu ministrów rządu zostało arrsztowanych.

Na początku stycznia ma dojść do utworzenia nowego rządu sformowanego przez ugrupowania proniepodległościowe, które uzyskały większość w przedterminowych wyborach do parlamentu Katalonii 21 grudnia. Pierwsza sesja katalońskiej izby deputowanych będzie miała miejsce 17 stycznia.

Kresy.pl / pb.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz