Wyniki badania Business Centre Club, przeprowadzonego w połowie kwietnia w 600 firmach, z rządowego pakietu pomocy zamierza skorzystać 70 proc. przedsiębiorstw.

Z rządowego pakietu pomocy, wprowadzonego w związku z epidemią koronawirusa, zamierza skorzystać 70 proc. firm – napisała w poniedziałek “Rzeczpospolita” (Rz) powołując się na wyniki badania Business Centre Club. Zostało ono przeprowadzone w połowie kwietnia w 600 firmach.

Polska Agencja Prasowa (PAP) podaje, powołując się na artykuł “Rz”, że w ciągu dwóch pierwszych tygodni od wprowadzenia tzw. tarczy antykryzysowej, do ZUS i urzędów pracy wpłynęło prawie 1,3 mln wniosków o pomoc.

Liczba firm szukających ratunku w rządowych rozwiązania powinna zwiększyć się w najbliższych dniach. Jest to spowodowane rozszerzeniem zasięgu wsparcia przez tzw. tarczę antykryzysową 2.0 – uruchomieniem przez Polski Fundusz Rozwoju tzw. tarczy finansowej.

Według badania Business Centre Club, opisanego przez dziennik, 70 proc. przedsiębiorców planuje skorzystać z rządowej pomocy, m.in. z tarczy finansowej wartej 100 mld złotych. Zdaniem “Rz” już 56,5 proc. małych i średnich firm przygotowuje się do sięgnięcia po wsparcie.

Zdaniem dziennika sytuacja wygląda inaczej w przypadku dużych przedsiębiorstw. Wiele z nich jeszcze analizuje rządowe propozycje. “Na konkretne deklaracje, z których instrumentów wsparcia skorzystamy, a z których nie, jest za wcześnie. Już wiemy, że wśród osłonowych rozwiązań zabrakło np. pilnej zmiany przepisów dotyczących zatrudniania osób niepełnosprawnych” – gazeta cytuje Grzegorza Dzika, prezesa giełdowej Grupy Impel (zatrudnia ona 20 tys. pracowników).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

“Rz” zaznacza jednak, że wiele dużych firm już zwróciło się o pomoc. “Zamierzamy możliwie szeroko korzystać z zapisów rządowych tarcz antykryzysowej i finansowej” – zapowiada Dariusz Formela – przedstawiciel największej polskiej grupy meblarskiej Black Red White.

Gazeta podaje, że firma ta straciła na skutek epidemii aż 80 proc. sprzedaży krajowej i większość wpływów z eksportu. Wstrzymała także w końcu marca pracę w większości zakładów. W celu utrzymania zatrudnienia zmniejszyła wymiar pracy wszystkich  7,5 tys. pracowników o 1/5. Niedawno otrzymała 1,7 mln zł w celu dofinansowania ich pensji.

Zobacz także: Rządowa “tarcza antykryzysowa” w rzeczywistości trzy razy mniejsza? “To kreatywna księgowość”

pap / portalkomunalny.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply