PiS poważnie rozważa przyjęcie jeszcze w tym roku – nawet bez Zbigniewa Ziobry – nowej ustawy, która pozwoliłaby odblokować unijne fundusze – podaje Rzeczpospolita (Rz) w poniedziałek. “Mogłaby ją poprzeć część opozycji” – czytamy.

Gazeta podaje, że PiS jest gotowy do przyjęcia jeszcze w 2022 roku legislacji, która odblokuje Krajowy Plan Odbudowy. “Rozpoczęcie prac w Sejmie zależy od przekazania przez Komisję Europejską ostatecznych i zamykających sprawę konkretnych warunków wypełnienia kamieni milowych” – medium cytuje wysoko postawionego polityka PiS.

“Władze partii, w tym prezes PiS Jarosław Kaczyński, zaaprobowały to podejście m.in. ze względu na argumenty dotyczące gospodarki oraz fakt, że właśnie rozpoczyna się rok wyborczy” – czytamy.

Inny ważny polityk PiS, cytowany przez “Rz” deklaruje, że “KPO to dziś najwyższy priorytet. Prace trwają. Jest determinacja, by ten problem rozwiązać”.

W tym tygodniu w Brukseli po raz kolejny ma pojawić się minister Szymon Szynkowski vel Sęk. Będzie rozmawiał o wspomnianych wcześniej warunkach.

Zmiany legislacyjne dotyczyłyby np. “testu niezależności sędziego”.

“PiS w tej sprawie musi liczyć na głosy przynajmniej części opozycji. Bo politycy Zbigniewa Ziobry (20 głosów) już stwierdzili, że żadne ustępstwa nie wchodzą w grę. PiS-u to jednak nie zraża. A politycy PSL, z którymi rozmawialiśmy, podkreślają, że ludowcy gotowi są poprzeć inną ustawę związaną z KPO – tzw. wiatrakową. Co jednak z kluczowym sądownictwem?” – pisze gazeta.

Jak wskazują doniesienia medialne, premier Mateusz Morawiecki przyznaje na zamkniętych spotkaniach, że bez pieniędzy z KPO polski budżet w przyszłym roku zacznie się rozlatywać. Premier ma obwiniać o brak środków Zbigniewa Ziobrę i jego stronników. Szef rządu wezwał pod koniec listopada ministrów do szukania oszczędności w resortach.

Jarosław Kaczyński odniósł się w ubiegłym tygodniu do sporu na linii polski rząd – KE i tarć wewnątrz rządu. „Ta linia, która jest reprezentowana przez premiera, jest linią bezalternatywną” – oświadczył.

Zobacz także: Ziobro: Polska za 107 mld zł z KPO zapłaci do 2058 r. od 300 do 500 mld zł [+VIDEO]

rp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply