“Obrona powietrzna Ukrainy priorytetem dla USA”. Biden rozmawiał z Zełenskim

Zapewnienie Ukrainie zdolności obrony powietrznej jest priorytetem dla USA – oświadczył prezydent Joe Biden, który rozmawiał telefonicznie z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. “Właśnie odbyłem rozmowę z prezydentem Joe Bidenem. Jak zawsze merytorycznie i konstruktywnie” – przekazał z kolei Zełenski po rozmowie.

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał w niedzielę z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. “Prezydent Biden podkreślił, że Stany Zjednoczone traktują priorytetowo wysiłki mające na celu wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy poprzez pomoc w zakresie bezpieczeństwa” – napisano w komunikacie Białego Domu.

Biden przypomniał, że 9 grudnia administracja USA ogłosiła przeznaczenie dodatkowej amunicji i sprzętu w wysokości 275 mln dolarów dla Ukrainy. Pakiet zawiera m.in. systemy do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych. Amerykański przywódca zwrócił także uwagę na przeznaczenie 53 mln dolarów “na wsparcie infrastruktury energetycznej w celu wzmocnienia stabilności systemu energetycznego Ukrainy”.

Prezydent Biden z zadowoleniem przyjął deklarowaną przez prezydenta Zełenskiego otwartość na sprawiedliwy pokój oparty na podstawowych zasadach zapisanych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Potwierdził zaangażowanie USA w dalsze zapewnianie Ukrainie bezpieczeństwa, pomocy gospodarczej i humanitarnej, pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności za jej zbrodnie wojenne i okrucieństwa oraz obciążenie Rosji kosztami wywołanymi przez inwazję” – podkreślono w komunikacie.  

Zobacz także: Zełenski rozmawiał z Macronem. Prezydenci omówili formułę pokojową

“Właśnie odbyłem rozmowę z prezydentem Joe Bidenem. Jak zawsze merytorycznie i konstruktywnie” – przekazał w mediach społecznościowych Zełenski po rozmowie.

“Cieszę się, że podczas rozmowy poczułem, że nasza Formuła Pokojowa jest postrzegana pozytywnie. To dodaje optymizmu. Im szybciej punkty formuły zostaną wdrożone, tym silniejsze będą gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy i wszystkich państw w Europie” – dodał.

Zobacz także: Erdogan rozmawiał z Zełenskim. Rozmowa dotyczyła rozszerzenia korytarza zbożowego

whitehouse.gov / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply