Co czwarty wyborca PiS nie jest zwolennikiem pozostania Polski w Unii Europejskiej, a 22 proc. wyborców Kukiz’15 zagłosowałoby za wyjściem z UE – wynika z badania IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

Według opublikowanego w poniedziałek sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, blisko 84 proc. ankietowanych opowiada się za pozostaniem Polski w strukturach unijnych. Tyle osób odpowiedziało, że w ewentualnym referendum ws. wyjścia Polski z UE zagłosowałoby za pozostaniem w Unii. Za opuszczeniem UE zagłosowałoby 8,1 proc. respondentów, a mniej więcej tyle samo nie miało zdania.

Wśród wyborców PiS, w UE chce pozostać 76 proc. badanych, a 13 proc. jest za opuszczeniem Unii. Zdecydowanie bardziej eurosceptyczni byli wyborcy Kukiz’15, z których 22 proc. poparłoby Polexit. Nie wiadomo, czy w badaniu uwzględniono wyborców Ruchu Narodowego czy partii Wolność. Wyborcy Koalicji Obywatelskiej w 97 proc. opowiadają się za pozostaniem w UE.

 

Ogólnie, najczęściej zwolennikami wyjścia z Unii są osoby o poglądach zdecydowanie prawicowych (niemal 20 proc.). 72 proc. z nich jest za pozostaniem w UE i jest to zarazem najniższy odsetek ze wszystkich grup sympatii politycznych.

Sondaż pokazuje też, że tego rodzaju referendum cieszyłoby się ogromnym zainteresowaniem wyborców. Chęć uczestnictwa w nim deklaruje blisko 90 proc. ankietowanych. 7,3 proc. wyborców zapowiada, że nie wzięłoby udziału w takim referendum.

Czytaj także: Sondaż: Polska i Niemcy najbardziej prounijnymi krajami UE

Badanie przeprowadzono 26–27 października tego roku na próbie 1100 ankietowanych

„Rzeczpospolita” twierdzi, że w czasie kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego hasło o wyjściu Polski z UE będzie na pewno wykorzystywane przez opozycję, a zarazem będzie jednym z głównych tematów przed najbliższymi wyborami. Publicysta „Rz” Michał Szułdrzyński komentując wyniki sondażu zaznaczał, że co czwarty wyborca PiS nie jest zwolennikiem pozostania Polski w Unii Europejskiej. Sprawę tę skomentował również Krzysztof Bosak z Ruchu Narodowego:

W marcu br. Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego wykonała nadania socjologiczne dotyczące poglądów Polaków na politykę zagraniczną. Na pytanie „czy Polska powinna wystąpić z Unii Europejskiej?” aż 29,81% respondentów odpowiedziało twierdząco. Ciągle większość stanowią jednak zwolennicy pozostania w UE, którzy na tak postawione pytanie odpowiedzieli „nie”. Było ich 47,37%. Zdania nie miało na ten temat aż 22,82%. W przypadku pytania o preferowane działania w przypadku nałożenia na Polskę przez Unię Europejską sankcji, proporcja eurosceptyków była jednak jeszcze wyższa. 32,05% respondentów proponowała w takim przypadku, by „opuścić Unię Europejską”.

rp.pl / twitter.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply