Ruszają duże wojskowe ćwiczenia Żubr-23 i Abandon-23

Na północy Polski trwają niezapowiedziane ćwiczenia wojskowe „Abandon 23”, mające sprawdzić zdolności logistyczne 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy. Wkrótce rozpoczną się też ćwiczenia Żubr-23 w północno-wschodniej Polsce, z udziałem 2 tys. żołnierzy.

W środę Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że w piątek rozpoczną się ćwiczenia wojskowe Żubr-23. Działania będą odbywać się na obszarach czterech województw: podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego. Wojskowi będą działać głównie poza poligonami i będzie można ich spotkać zarówno na drogach jak i w lasach. W ćwiczeniach weźmie udział łącznie dwa tysiące żołnierzy.

„ŻUBR wychodzi z puszczy w północno-wschodniej Polsce. Na przełomie października i listopada odbędzie się ćwiczenie taktyczne z wojskami pod krypt. ŻUBR-23. Pododdziały Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego (WZZ) Podlasie prowadzić będą działania taktyczne na poligonach oraz w tzw. terenie przygodnym” – czytamy w komunikacie na oficjalnych profilu DG RSZ na platformie X (dawn. Twitter).

 

Czytaj także: Nowe zgrupowanie Wojska Polskiego przy granicy z Białorusią. Szef MON podjął decyzję

Wojskowi ostrzegają, że w związku z ćwiczeniami będzie można zaobserwować wzmożony ruch pododdziałów żołnierzy i sprzętu wojskowego po drogach, terenach zurbanizowanych i terenach leśnych.

Oficer prasowa WZZ Podlasie, Judyta Jasińska informuje, że mieszkańcy okolic, w których odbywać się będą ćwiczenia, mogą w różnych miejscach spotkać stacjonujących żołnierzy. Wojskowi będą też tworzyli swoje stanowiska ogniowe. Tym samym, realizowane będą działania ogniowe.

Jak podano, podczas ćwiczeń mają zostać sprawdzone możliwości współpracy wojskowych z lokalnymi administracjami. W trakcie ćwiczeń rozsyłane będą alerty RCB do mieszkańców, a w niektórych miastach będzie można usłyszeć syreny.

Jednocześnie, na północy Polski trwają inne, niezapowiedziane ćwiczenia wojskowe – „Abadon 23”.

„Jednostki logistyczne Wojska Polskiego przystępują do intensywnych ćwiczeń, podczas których sprawdzona zostanie zdolność do praktycznego wykonania zadań w nakazanym reżimie czasowym” – poinformował we wtorek Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Poinformowano, że w związku z tym należy być przygotowanym na wzmożony ruch kolumn wojskowych na drogach województw kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Według oficjalnego komunikatu, „Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych podczas ćwiczenia ‘Abadon 23’ sprawdzi 1. Pomorską Brygadę Logistyczną z Bydgoszczy w zakresie wsparcia i zabezpieczenia logistycznego jednostek wojskowych w nakazanym czasie”. Dodano, iż jednym z przedsięwzięć ocenianych podczas ćwiczeń jest sprawność przemieszczania się na duże odległości.

rmf24.pl / X / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply