Rumunia zamierza kupić 32 amerykańskie myśliwce F-35 wraz z amunicją rakietową za 6,5 mld euro, a w przyszłości przewidziano zakup kolejnych 16 samolotów F-35. Kraj chce więc łącznie dysponować 48 maszynami tego typu – to o eskadrę więcej niż dotychczas zamówiła Polska. MON deklaruje jednak, że rozważa zakup kolejnych maszyn tego typu.

Zarys umowy został ogłoszony w kwietniu. Transakcja ma składać się z kilku etapów, a pierwsze zamówienie miałoby zostać złożone w bieżącym roku – podaje agencja Reuters, powołując się na wtorkowy komunikat resortu obrony kraju. Rumunia planuje kupić 32 myśliwce F-35 od amerykańskiego producenta Lockheed Martin za 6,5 ​​miliarda dolarów. W przyszłości kraj chciałby pozyskać kolejne 16 maszyn tego typu.

Plany zakupu F-35 zostały zatwierdzone w kwietniu przez Najwyższą Radę Obrony Rumunii (CSAT), a ministerstwo poinformowało, że zwraca się obecnie do parlamentu o wyrażenie zgody na rozpoczęcie procesu zakupów w tym roku.

Kontrakty prawdopodobnie nie zostaną podpisane wcześniej niż w przyszłym roku. Resort obrony Rumunii uważa, że pierwsze samoloty nie zostaną dostarczone przed 2030 rokiem.

Przeczytaj: Media: Opóźnia się dostawa F-35 dla Polski

Zarys umowy przewiduje usługi logistyczne i szkoleniowe, symulatory lotu i amunicję, a także opcję późniejszego zakupu przez Rumunię kolejnych 16 samolotów F-35 – zwraca uwagę Reuters.

Oznacza to, że Rumunia planuje dysponować w przyszłości 48 maszynami tego typu – to o eskadrę więcej niż dotychczas zamówiła Polska.

Przypomnijmy, że szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział w 2022 roku pozyskanie kolejnych samolotów F-35 lub zakup F-15.

Docelowo Polska powinna posiadać 160 samolotów bojowych – powiedział w maju inspektor Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak.

W styczniu 2020 roku w Dęblinie, szef MON podpisał umowę na zakup 32 wielozadaniowych samolotów F-35 dla Sił Powietrznych. Wartość umowy wynosi 4,6 mld dolarów. Jej przedmiotem jest dostawa 32 samolotów F-35A wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym.

Zobacz także: Korea Południowa uziemiła wszystkie myśliwce F-35. Powód – awaryjne lądowanie “na brzuchu”

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply