W piątek lider Ruchu Narodowego poseł Robert Winnicki zaapelował do Marszałka Sejmu ws. utworzenia stałego Zgromadzenia Parlamentarnego w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Z taką inicjatywą wystąpił na Węgrzech Jobbik. Wskazano też na możliwość poszerzenia V4 o Chorwację.

W piątek poseł Robert Winnicki w imieniu Ruchu Narodowego zwrócił się do Marszałka Sejmu ws. utworzenia stałego Zgromadzenia Parlamentarnego w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4825.41 PLN    (21.93%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

– Zwracamy się do Marszałka Sejmu o poszerzenie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Oprócz spotkań rządów oraz kwestii przewodnictwa, należy stworzyć stałą współpracę Zgromadzenia Parlamentarnego w ramach sojuszu – mówił wczoraj poseł Winnicki, lider Ruchu Narodowego.

Zdaniem Winnickiego, co prawda polska dyplomacja podejmuje działania mające na celu integrację państw regionu Europy Środkowej. – Jednakże w większym stopniu relacje te opierają się na gestach i deklaracjach niż na realnej współpracy – zauważył poseł podczas konferencji prasowej. Zaznaczył też, że Ruch Narodowy popiera takie działania, o ile są one podyktowane pierwszeństwem polskiego interesu narodowego.

– Nie ma instytucjonalnych form współpracy oraz wspólnej agendy politycznej na wiele spraw. W związku z tym Ruch Narodowy uważa, że integracja regionu powinna rozpocząć się od państw, które od dawna już ze sobą współpracują, czyli od Grupy Wyszehradzkiej powiedział Winnicki.

Przeczytaj: Szef MSZ Węgier: Grupy Wyszehradzkiej nie uda się podzielić

Prezes Ruchu Narodowego przypomniał, że z analogiczną inicjatywą wyszedł węgierski Jobbik, będący obecnie drugą siłą polityczną na Węgrzech. Wyraził zadowolenie z tego powodu. Zaznaczył też, że RN wpisał postulat instytucjonalnej współpracy w ramach grupy V4 do swojego programu politycznego, nie konsultując tego wcześniej z Węgrami.

Inicjatywa Jobbiku

W środę Jobbik złożył w węgierskim parlamencie projekt rezolucji ws. zainicjowania powstania połączonego, stałego Zgromadzenia Parlamentarnego państw Grupy Wyszehradzkiej (V4). Poinformował o tym prezes tej partii, Gabor Vona. W jego opinii, mieszkańcy regionu nie identyfikują się bardziej z koncepcją V4, gdyż nie uważają jej za swoją i nie widzą w niej „prawdziwej dynamiki w kwestii współpracy. Według Jobbiku, połączone, stałe Zgromadzenie Parlamentarne państw V4 przybliżyłoby ludziom tę ideę współpracy regionalnej.

– Ten region potrzebuje okrętu flagowego – powiedział Vona, przyznając, że obecnie Grupa jest niestabilna i powinna być bardziej zjednoczona i silniejsza. Podkreślił też potrzebę podejmowania wspólnych wysiłków na rzecz osiągnięcia wspólnych rozwiązań wspólnych problemów.

Jobbik proponuje również zbadanie, czy Grupa Wyszehradzka mogłaby zostać poszerzona. Vona przypomniał, że w tym kontekście wskazywano na Rumunię, Słowenię, Austrię i Chorwację. Węgierscy narodowcy zwracają szczególną uwagę na ostatni z tych krajów.

Przeczytaj: Spotkanie prezydentów Chorwacji i Rosji w Soczi. Zagrzeb chce rozszerzyć współpracę gospodarczą

Apel

Poniżej publikujemy pełną treść apelu do Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego:

Szanowny Panie Marszałku!

W minioną środę Gabor Vona, lider Jobbiku będącego drugą siłą polityczną Węgier, zaprezentował projekt rezolucji parlamentu w Budapeszcie, skierowanej na poszerzenie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Jak do tej pory współdziałanie grupy V4 odbywa się w sposób regularny na szczeblu międzyrządowym. Inicjatywa Węgrów zmierza do tego, by wzmocnić je o kolejny komponent, to jest stałą, zinstytucjonalizowaną współpracę parlamentów Grupy. W projekcie rezolucji jest również mowa o otwarciu Grupy Wyszehradzkiej na kolejne państwa, w tym kontekście wymieniona jest Chorwacja.

Podczas odbywającego się w tym roku forum Europa Karpat podkreślał Pan Marszałek wagę współpracy międzynarodowej w naszym regionie. Należy zwrócić uwagę, że kontakty międzyrządowe na forum Grupy Wyszehradzkiej są bardzo intensywne. Brakuje natomiast ram instytucjonalnych dla regularnej współpracy parlamentarzystów państw członkowskich. Dlatego utworzenie stałego zgromadzenia wydaje się inicjatywą wartą podjęcia również z polskiej strony. Uważam, że Pan Marszałek jest najbardziej odpowiednią osobą do zainicjowania takiego kroku.

z poważaniem,
Robert Winnicki
Poseł na Sejm RP
Prezes Ruchu Narodowego

ruchnarodowy.net / jobbik.com / dailynewshungary.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz